خودسوزى دختر ١۶ ساله باردار در یاسوج

کیهان لندن : زن جوان ١۶ ساله‌اى که فرزند ۶ ماهه‌اى نیز در شکم داشت، پنجشنبه شب به دلیل مشکلات خانوادگى خود را به آتش کشید و هنگامى که به درمانگاه دیشموک برده شد پزشکان گفتند باید به بیمارستان یاسوج منتقل شود. در یاسوج نیز معالجات روى بانوى جوان که ٩۵ درصد سوختگى داشت موثر واقع نشد و او جان خود را از دست داد.

به گفته مسئولان بیمارستان یاسوج، در ماه‌های گذشته این پنجمین خودسوزى دختران کم سن و سال در منطقه بوده است. از این تعداد ۴ نفر متاهل و یک دختر مجرد بودند.

منطقه یاسوج یکى از چند نقطه ایران است که آمار خودکشى دختران جوان که با فشار خانواده اجبارا تحصیل را رها کرده و تن به ازدواج با مردان مسن‌تر از خود مى‌دهند بسیار بالاست.

یک بررسى جامع در زمینه خودکشى دختران جوان در مناطق مختلف ایران که سه سال پیش از سوى یک هیئت دانشگاهى صورت گرفت، نشان داد که استان‌هاى هرمزگان، خراسان، خوزستان، کهگیلویه و چهار محال بختیارى داراى بالاترین آمار خودسوزى دختران جوان متاهل هستند.

دخترانى که دست به خودسوزى زده و زنده مانده‌اند به اعضاى گروه تحقیق گفته‌اند‌، دلیل انتخاب این روش فجیع براى خودکشى، رساندن پیام آنها به دنیاى آزاد است که بدانند دختران نوجوان در ایران زیر فشارها و تعصبات قرون وسطایى خانوادگى و اجتماعى به ستوه آمده و به این ترتیب دست از زندگى مى‌شویند.

Share