ایتالیا آماده میانجیگری بین تهران و واشنگتن

احمد رأفت – کیهان لندن : ِانزو موآوِرو میلانِزی وزیر خارجه ایتالیا در سفری ناگهانی به واشنگتن در آخر هفته گذشته با مایک پمپئو، همتای آمریکایی‌اش، جان بولتون مشاور امنیتی کاخ سفید، و جرد کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ، دیدار داشت. دو پرونده در این دیدارها روی میز قرار داشتند: لیبی و ایران. ایتالیا نقش مهمی را در حل بحران لیبی، مستعمره سابق این کشور اروپایی، ایفا می‌کند. اخیرا ایتالیا میزبان یک کنفرانس بین‌المللی در رابطه با لیبی بود که در آن رهبران جناح‌های مختلف در کنار نمایندگان کشورهای اروپایی و غربی حضور داشتند.

فرانسه و ایتالیا، در همکاری و رقابت با یکدیگر سال‌هاست تلاش دارند بر وقایع این کشور تاثیر بگذارند و راه حلی برای جنگ‌های داخلی آن و مقابله با نفوذ داعش بیابند. ایتالیا در رقابت با فرانسه در لیبی، از حمایت دولت کنونی آمریکا برخوردار است. یکی از دلایل سفر ناگهانی انزو موآوِرو میلانِزی به واشنگتن، تلاش برای به دست آوردن حمایت بیشتر آمریکا از نقشی است که در این کشور آفریقایی ایفا می‌کند. با توجه به بحران در روابط پاریس و واشنگتن، گسترش حمایت آمریکا از نقش ایتالیا در لیبی قابل تصور است.

در ایتالیا مفسران سیاسی شک ندارند که قرار گرفتن ایتالیا در فهرست کشورهای فعلا معاف از تحریم نفتی جمهوری اسلامی که در ماه نوامبر اجرایی شد، بی‌رابطه با پرونده لیبی نیست. البته ایتالیا که مهمترین شریک اقتصادی جمهوری اسلامی در اتحادیه اروپا است، می‌تواند، به گفته برخی از همین مفسرین، نقش رابط بین تهران و واشنگتن را نیز ایفا کند. دیدار وزیر خارجه ایتالیا با جان بولتون و جرد کوشنر، مشاوران اصلی دونالد ترامپ نیز در همین رابطه اهمیت پیدا می‌کند. انزو موآوِرو میلانِزی چند هفته پیش در رم، در دیداری با محمدجواد ظریف، با او عمدتا در رابطه با آینده روابط آمریکا و جمهوری اسلامی گفتگو کرده است.

ایتالیا، شریک ایران و دوست آمریکا

یک دیپلمات ایتالیایی به کیهان لندن می‌گوید «دولت کنونی آمریکا به ایتالیا بیش از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نزدیک است و از آنجا که کشور ما دارای روابط اقتصادی بسیار گسترده با جمهوری اسلامی است، از دید کاخ سفید می‌تواند نقش مهمی را در ماه‌های آینده برای آماده ساختن شرایط مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با تهران ایفا کند». همین دیپلمات ایتالیایی در ادامه می‌افزاید «معافیت فعلی ایتالیا از تحریم نفتی، می‌تواند در راستای گرم نگه‌داشتن روابط اقتصادی بین دو کشور صورت گرفته باشد. به روایت دیگر آمریکا نمی‌خواهد در روابط بین ایتالیا و جمهوری اسلامی اختلالی به وجود آید تا در هنگام لزوم کشوری قابل اطمینان برای میانجیگری داشته باشد».

نانسی پلوسی و انزو موآوِرو میلانِزی در واشنگتن
وزیر خارجه ایتالیا اما در بازگشت از واشنگتن، در اشاره به گفتگو با مقامات آمریکایی در رابطه با جمهوری اسلامی به کلی‌گویی پرداخت. انزو موآوِرو میلانِزی ضمن تاکید بر حمایت ایتالیا از توافق هسته‌ای به دو مسئله اشاره کرد که مفسران سیاسی آن را تائید بر سخنانی می‌دانند که دیپلمات ایتالیایی نیز به کیهان لندن گفته است. او گفت «بعید نیست که در پایان ۶ ماه، معافیت موقت ایتالیا از تحریم‌های نفتی، تمدید شود». انزو موآوِرو میلانِزی در ادامه صحبت‌هایش همچنین اشاره کرد که «گسترش دیالوگ با تهران و اهمیت این دیالوگ» یکی دیگر از موضوعاتی بود که در واشنگتن در مورد آن گفتگوهایی انجام شده است.

با توجه به اینکه وزیر خارجه ایتالیا در سفارت این کشور با برخی از رهبران حزب دمکرات چون نانسی پلوسی، جان کری و هیلاری کلینتون نیز دیدار داشت، بعید نیست که در این گفتگوها نیز موضوع اصلی، پرونده جمهوری اسلامی بوده باشد. جان کری و هیلاری کلینتون هر دو در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما مسئولیت دیپلماسی این کشور را عهده‌دار بودند، و نانسی پلوسی، که ایتالیایی‌تبار است، در روزهای گذشته به ریاست مجلس نمایندگان جدید آمریکا انتخاب شد، که اکثریت آن با دمکرات‌ها است. هر گونه مذاکره‌ای با جمهوری اسلامی در شرایط کنونی به حمایت دمکرات‌ها که اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارند، محتاج خواهد بود، و ایتالیا نمی‌خواهد نقشی را در میانجیگری بین تهران و واشنگتن بر عهده بگیرد که از حمایت هر دو جناح سیاسی آمریکا برخوردار نباشد.

Share