دانمارک: اتحادیه اروپا یکی از نهادهای اطلاعاتی ایران را تحریم می‌کند

بی بی سی – وزارت خارجه دانمارک در بیانیه‌ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌ است که یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران را در فهرست “گروه‌های تروریستی” این اتحادیه قرار دهد.

این تصمیم در واکنش به “طرح‌های خنثی‌شده تروریستی در فرانسه و فعالیت‌های اطلاعاتی ایران در دانمارک و اروپا” گرفته شده است.

ایران بارها این اتهامات را رد کرده است.

بیاینه وزارت خارجه دانمارک می‌گوید دو نفر از کارکنان “معاونت امنیت” وزارت اطلاعات ایران، از جمله “سعید هاشمی مقدم” هم در این فهرست قرار گرفته‌اند.

دارایی‌های نهاد و افرادی که در فهرست “گروه‌های تروریستی” اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند، مسدود شده است.

ساعتی پیش اناس سموئلسون، وزیر خارجه دانمارک در توییتی از موافقت اتحادیه اروپا با تحریم “یکی از نهادهای اطلاعاتی ایران” در ارتباط با اتهام “طرح ترور در خاک اروپا” خبر داده بود.

آقای سموئلسون اقدام اتحادیه اروپا را “یک پیروزی بزرگ” و “پیامی روشن” خواند که به گفته او که نشان می‌دهد اروپا “چنین رفتاری را نخواهد پذیرفت”.

وزیر خارجه دانمارک گفته است پیش از این “سرویس‌های اطلاعاتی هیچ کشور دیگری در فهرست تروریستی (اتحادیه اروپا) قرار نگرفته‌اند”.

دانمارک حدود دو ماه پیش ایران را به برنامه‌ریزی برای قتل یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در خاک خود متهم کرد.

سرویس اطلاعاتی دانمارک این فرد را رهبر شاخه جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز در دانمارک معرفی کرد. نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد. در آن حمله ۲۴ نفر کشته شدند.

در پی اعلام اتهام دانمارک علیه ایران، اتحادیه اروپا هم در همان زمان ایران را محکوم کرد و و گفت که چنین تهدیدهایی را که باعث به خطر افتادن امنیت اروپا می‌شود جدی می‌گیرد.

ایران این اتهامات را رد کرد و سفیر دانمارک را برای اعتراض احضار کرد.

دانمارک سفیرش را از تهران فراخواند، هر چند بعد از سه هفته دوباره سفیر را به ایران برگرداند.

د

Share