جیسون رضاییان در دادگاه فدرال آمریکا خواستار یک میلیارد دلار غرامت از حکومت ایران شد

رادیو فردا : دادگاه فدرال در واشنیگتن دی. سی روز سه شنبه ۱۸ دی برای رسیدگی به شکایت جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی – آمریکایی روزنامه واشنگتن پست که به مدت یک سال و نیم در تهران زندانی بود، برگزار شد.

واشینگتن پست می‌گوید، جیسون رضاییان و خانواده‌اش در شکایت خود خواستار دریافت یک میلیارد دلار غرامت از حکومت ایران شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس،جیسون رضاییان به قاضی دادگاه گفته است که حکومت ایران از بازداشت او و زندانی شدنش به مدت ۱۸ ماه به عنوان اهرم فشار در مذاکرات هسته‌ای استفاده کرده است.

خبرنگار واشینگتن پست همچنین در دادگاه تصریح کرد که از سوی بازجویان به شدت تحت فشار روحی قرار گرفته بود تا به جاسوسی اعتراف کند.

رضاییان در ادامه در دادگاه شهادت داده است که بازجویانش به صراحت گفته‌اند که از او به منظور کسب امتیاز و برای چانه زنی سیاسی استفاده می‌کنند و زمانی وی را آزاد می‌کنند که «آمریکایی‌ها آنچه را آنها می‌خواهند، بدهند.»

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ۳۱ تیرماه سال ۹۳ در حالی که نقاب بر چهره داشتند این روزنامه‌نگار ایرانی – آمریکایی را همراه با همسرش، یگانه صالحی، در آپارتمان‌شان در تهران بازداشت کردند. این دو سپس به زندان اوین منتقل شدند.

خانم صالحی پس از ۷۱ روز بازداشت و با وثیقه ۳۲ هزار دلاری از زندان آزاد شد. ولی جیسون رضاییان در دادگاه به جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی متهم و از سوی قاضی صلواتی محاکمه شد.

آقای رضاییان در نهایت همراه گروهی دیگر از شهروندان ایرانی‌آمریکایی زندانی در ایران، در جریان مبادله با گروهی از زندانیان ایرانی‌تبار در آمریکا، و در روز اجرایی‌شدن توافق اتمی، آزاد شد.

فشار برای اعتراف به جاسوسی

جیسون رضاییان به قاضی دادگاه فدرال گفته است که در دوران بازجویی مرتبا هدف شکنجه روحی وفشار بود و بازجویان تهدید می‌کردند که او را اعدام می‌کنند.

این روزنامه نگار اضافه کرده است در دوران ۴۹ روزه زندان انفرادی که هر روز مورد بازجویی قرار می‌گرفت، با جهان بیرون هیچ ارتباطی نداشته و عملا در شرایطی قرار گرفته بود که به خودکشی فکر می کرده است.

جیسون رضاییان در جریان شهادت خود در دادگاه فدرال در واشینگتن تصریح کرده است: نخستین باری که قاضی (دادگاه انقلاب) را دیدم به من گفت که برایم حکم اعدام صادر می‌کند.

این روزنامه نگار همچنین اظهار داشت، مجبور شدم به جاسوسی اعتراف کنم، اما در دادگاه به صراحت گفتم این اعترافات تحت شکنجه‌های روحی و روانی اخذ شده است.

جیسون رضاییان در ادامه گفته است، هرچند الان نسبت به زمان آزادی خیلی بهتر هستم، اما من دیگر آن آدم قبل از بازداشت نیستم .

آسوشیتدپرس می‌گوید، حکومت ایران تاکنون به شکایت جیسون رضاییان پاسخ نداده است و کسی از جانب ایران در دادگاه حاضر نبود.

در سال‌های گذشته دعواهای حقوقی زیادی علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی اتباع آمریکایی در دادکاه‌های این کشور ثبت شده است ولی تهران به آن‌ها پاسخی نداده و در نتیجه قضات آمریکایی به صورت غیابی علیه ایران رای صادر کرده‌اند.

Share