ترکیه خرید نفت ایران را از سر گرفت

ترکیه بعد از یک ماه توقف، خرید نفت از ایران را از ماه دسامبر از سر گرفته است، اما میزان خرید بعد از این روزانه ۶۰ هزار بشکه خواهد بود.

ترکیه قبل از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرید.

خبرگزاری رویترز با استناد به منابع کشتی‌رانی و تجاری گزارش داده بود که ترکیه ماه نوامبر خرید نفت از ایران نداشته است.

همین ماه، آمریکا ترکیه را به همراه هفت کشور دیگر از تحریم‌های نفتی ایران برای شش ماه معاف کرد، با این شرط که واردات نفت جمهوری اسلامی را «به‌صورت چشمگیر» کاهش دهند.

رویترز می‌نویسد که ترکیه اجازه دارد در سال ۲۰۱۹ تنها ۳ میلیون تن، معادل روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کند، در حالی که این رقم قبلا ۲۰۰ هزار بشکه بود.

این گزارش می‌افزاید در ماه دسامبر، ترکیه دو محموله نفتی از ایران خریده و در مجموع ۵۴ هزار بشکه در روز نفت از جمهوری اسلامی وارد کرده است.

آخرین آمارهای رسمی ترکیه توسط وزارت انرژی و منابع طبیعی این کشور منتشر شده است، نشان می‌دهد که خرید نفت ترکیه از ایران طی ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۳۰ درصد کاهش یافته است. با احتساب آمارهای رویترز، خرید نفت ترکیه از ایران طی کل سال ۲۰۱۸ با افتی بیش از ۳۶ درصدی به کمتر از ۷/۳ میلیون تن، معادل روزانه ۱۴۸ هزار بشکه رسیده است.

واردات ۱۰ ماهه گاز ترکیه از ایران نیز بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته و به ۶ میلیارد و ۱۲۷ میلیون متر مکعب رسیده است.

انتظار می‌رود کل صادرات نفت ایران در سال جاری میلادی به حدود یک میلیون بشکه برسد. این رقم قبل از خروج آمریکا از برجام ۲/۵ میلیون بشکه در روز بود.

آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می دهد که صادرات غیرنفتی جمهوری اسلامی به ترکیه در ۹ ماه سال جاری خورشیدی با ۲۲ درصد افزایش به ۱/۹ میلیارد دلار رسیده، اما واردات ایران از ترکیه با افتی ۲۶ درصدی به ۱/۸ میلیارد دلار سقوط کرده است.

Share