رتبه نخست پایین‌ترین سن ازدواج در استان سیستان و بلوچستان و ممنوعیت ازدواج زیر ۱۵ سال در عربستان

کیهان لندن : در حالی که در ایران، استان سیستان و بلوچستان رتبه نخست پایین‌ترین سن ازدواج در کشور را دارد و لایحه کودک‌همسری برای ممنوعیت ازدواج در سنین پایین از سوی مجلس شورای اسلامی پذیرفته نشده، مجلس عربستان ازدواج دختران و پسران زیر ۱۵ سال را ممنوع اعلام کرد.

در حالی که لایحه کودک‌همسری در مجلس شورای اسلامی به دلیل عدم تناسب با موازین شرعی و در نظر گرفته‌ نشدن آرای اعضای شورای نگهبان مردود اعلام شد، امروز پنجشنبه، ۲۰ دی‌ماه ۹۷، مجلس شورای عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای ازدواج دختران و پسران زیر ۱۵ سال را ممنوع اعلام نموده و ازدواج زیر ۱۸ سال را منوط به کسب اجازه از دادگاه کرده است.

در ایران اما همین امروز، رضا راحت‌دهمرده مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان به ایرنا گفته است که استان سیستان و بلوچستان رتبه نخست پایین‌ترین سن ازدواج در ایران را دارد. این مقام ثبت احوال ولی اشاره‌ای به آمار ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال نکرده است.

با اینکه میانگین کشوری سن ازدواج در مردان ۲۸ سال و در میان زنان ۲۳.۴ سال است ولی به گفته دهمرده، در استان سیستان و بلوچستان میانگین سن ازدواج مردان ۲۶ سال و زنان ۲۱ سال است.

سیستان و بلوچستان درحالی رتبه نخست پایین‌ترین سن ازدواج در ایران را دارد که ۶ درصد جمعیت مردم این استان زیر ۳۰ سال هستند. بر این مبنا، ۳۸.۳ درصد جمعیت این استان صفر تا ۱۴ سال، ۲۸.۴ درصد ۱۵ تا ۲۹ سال، ۳۰.۱ درصد ۳۰ تا ۶۴ سال و ۳.۲ درصد ۶۵ سال دارند.

دهمرده گفت: «جمعیت سیستان و بلوچستان بر اساس آخرین آمارها ۲ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۸۰۲ نفر است که بیشترین این جمعیت با ۵۱.۵ درصد در روستاها ساکن هستند.»

چندی پیش طرح کودک‌همسری که سن ازدواج کودکان را تا ۱۵ سال افزایش می‌داد، از سوی مجلس شورای اسلامی رد شد و همچنان ازدواج دختران ۱۳ سال و زیر ۹ سال با اجازه والدین قانونی است! گسترش فقر و حاشیه‌نشینی از عوامل اصلی ازدواج کودکان است ولی با وجود سرعت‌گرفتن افزایش مشکلات اقتصادی، از سال ۹۵ تا کنون آمار دقیق ازدواج در سن پایین به‌روز‌ نشده است.

آمارهای منتشر شده تا سال ۹۵ می‌گویند استان خراسان رضوی بالاترین جمعیت ازدواج کودکان را دارد و بعد از آن به ترتیب استان‌های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و خوزستان قرار می‌گیرند.

پروانه سلحشوری نماینده مجلس شورای اسلامی در انتقاد به عدم پذیرش لایحه کودک‌همسری به تازگی گفته که «چطور کودکان و نوجوانان صلاحیت رأی دادن در سن پایین را ندارند، اما برای ازدواج و تشکیل خانواده کودک ۹ یا ۱۰ ساله می‌تواند خوب و بد زندگی‌اش را تشخیص دهد! این موضوع حتی در بحث جمعیت نیز آسیب می‌زند؛ آیا سلامت باروری و بهداشت این کودکان تأمین است؟ بسیاری از این کودکان در ۳۰ سالگی دچار بیماری‌هایی از جمله سرطان می‌شوند.»

شهناز سجادی دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده نیز در این رابطه گفته است: «یکی از نمایندگان مجلس در مخالفت با این لایحه عنوان کرد مادربزرگ بنده ۹ سالگی ازدواج کرده، در جواب این حرف باید گفت ما قرار نیست به عقب نگاه کنیم بلکه قرار است به جلو نگاه کنیم. آیا این نماینده حاضر است از رنج‌هایی که مادربزرگش کشیده نیز صحبت کند؟ اصلاً پدربزرگ ایشان چند ساله بودند؟!»

Share