خودروهای داخلی ۳۰ درصد گران شدند؛ دهن‌کجی به مردم!

خودروسازان با کمک جوسازی‌های رسانه‌ای در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، سرانجام امروز موفق شدند مجوز افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات خود را دریافت کنند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» مجوز افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو در حالی صادر شده است که مردم عملاً قادر به خرید به قیمت کارخانه نیستند. تجربه نشان می‌دهد این دو خودروساز بزرگ ایران برای کسب سود بیشتر، با ترفندهای مخصوص به خود همواره محصولاتشان را در بازار آزاد عرضه می‌کنند.

با توجه به افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروهای داخلی، قیمت‌ها در بازار آزاد نیز ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش‌ یافته‌اند.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که رژیم ایران با صدور مجوز افزایش قیمت خودرو به نوعی به مردم دهن‌کجی کرده و حقوق مصرف‌کنندگان را زیر پا گذاشته است. افکار عمومی همواره از محصولات بی‌کیفیت خودروسازان ایرانی انتقاد می‌کنند و تقریباً عموم مصرف‌کنندگان محصولات ایران‌خودرو و سایپا از کیفیت و قیمت خودروهای خود ناراضی هستند.

از جمله دلایلی که مردم به خرید محصولات این دو خودروساز داخلی روی می‌آورند، قیمت بالای خودروهای خارجی است که ریشه در عوارض گمرکی ۵۵ تا ۱۳۰ درصدی دارد. علاوه بر عوارضی که بر واردات خودروهای خارجی وضع ‌شده و هرسال افزایش می‌یابد، رژیم ایران با اعطای امتیازها و رانت‌های کلان مالی، انرژی و سیاسی به خودروسازان داخلی از آن‌ها حمایت می‌کند.

این حمایت‌های مالی و غیرمالی در حالی است که خودروسازان نه‌فقط خود را به افزایش کیفیت محصولاتشان موظف نمی‌دانند، بلکه هرسال با استفاده از متریال بی‌کیفیت‌تر، خودروهای گران‌تر تولید می‌کنند که در جامعه به «ارابه‌های مرگ» تشبیه شده است. بر اساس گزارش‌های سالانه پلیس راهور ایران، بیشترین تصادفات جاده‌ای مربوط به خودرو «پراید» و «پژو» است؛ دو محصول معروف سایپا و ایران‌خودرو که تاکنون صدها هزار کشته، مصدوم و معلول به جامعه ایران تحمیل کرده است.

معلوم نیست رژیم ایران تا چه زمانی قرار است از خودروسازانی که صرفاً به دنبال کسب سودهای کلان و نه ارائه محصول با کیفیت هستند، حمایت همه‌جانبه کند. کارشناسان حوزه صنعت بر این باورند که رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در حذف عوارض گمرکیِ واردات خودروهای خارجی و توقف دیگر حمایت‌های غیرمنطقی رژیم از خودروسازان داخلی است.

دراین‌بین، نکته قابل‌تأمل و پرسش‌برانگیز این‌ است که «سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان» هم از افزایش قیمت خودروهای داخلی حمایت کرده است؛ اما این سازمان توضیحی دراین‌باره نداده که چرا به‌جای حمایت از مصرف‌کنندگان (که وظیفه اصلی آن محسوب می‌شود) از خودروسازان حمایت کرده است.

Share