چهار روز پس از سفر وزیر پمپئو، ظریف وارد عراق می شود

بی بی سی : چهار روز پس از سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به عراق و مذاکراتش با مقام های این کشور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران عازم عراق است.

قرار است آقای ظریف روز یکشنبه بیست و سوم دی (سیزدهم ژانویه) به عراق برود و پس از دیدار با مقام های ارشد دولت عراق در بغداد از چند شهر این کشور هم بازدید می کند.

رسانه‌های ایران گفته اند که مدیران ارشد ده ها شرکت کارآفرین دولتی و خصوصی آقای ظریف را در این سفر همراهی خواهند کرد.

در جریان سفر وزیر خارجه ایران، قرار است همایش تجاری مشترک تجار دو کشور در چند شهر عراق از جمله کربلا و سلیمانیه برگزار شود. آخرین سفر وزیر خارجه ایران به عراق مربوط به پاییز سال گذشته است که برای شرکت در مراسم درگذشت جلال طالبانی، اولین رئیس جمهور این کشور پس از سقوط صدام، به اقلیم کردستان رفته بود

دیدار پیش روی آقای ظریف از عراق اولین سفر او به این کشور پس از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام و بازگشت همه تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران است. عراق اعلام کرده است که در برابر تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران، بر اساس منافع ملی اش عمل خواهد کرد. ایالات متحده معافیت هایی را برای عراق در نظر گرفته و موقتا به این کشور اجازه داده تا از ایران گاز وارد کند.

براساس گزارش ها عراق روزانه هزار و ۳۰۰ مگاوات برق و ۲۸ میلیون متر مکعب گاز (برای تولید برق) از ایران وارد می‌کند. ایالات متحده از زمان شروع تحریم های مربوط به بخش انرژی ایران، معافیتی ۴۵ روزه به عراق برای خرید برق و گاز از ایران داد اما با مقام های عراقی این فرصت را برای پیدا کردن جایگزین ایران ناکافی می دانستند.

با پایان مهلت ۴۵ روزه، نخست وزیر عراق اعلام کرد که هیاتی که به ایالات متحده رفته بود موفق شد معافیت مجددی این بار به مدت سه ماه برای خرید گاز و برق ایران از آمریکا بگیرد.

عراق برای تولید برق به ایران محتاج است و علاوه بر خرید برق، بخشی از سوخت گازی نیروگاه‌های خود را نیز از ایران تامین می‌کند. مشکل کمبود برق در عراق به حدی است که برق برخی مناطق در این کشور تا ۲۰ ساعت در روز قطع می‌شود. قطع مکرر برق یکی از دلایلی بودند که در تابستان برخی از شهروندان به تظاهرات و اعتراض‌های پراکنده روی آوردند.

دولت عراق می گوید که ظرف دو سال آینده از واردات برق ایران بی‌نیاز خواهد شد اما این وضع در ارتباط با گاز وارداتی از ایران بسیار دشوار است.

عراق تمایل دارد ضمن پایبندی به تحریم های آمریکا علیه ایران، مناسبات دوستانه با ایران را حفظ کند. عادل عبدالمهدی نخست وزیر کنونی عراق شیعه است و سال ها در ایران زندگی کرده و ارتباط نزدیکی نیز با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران دارد. آقای عبدالمهدی هفته گذشته در دیدار با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا او را نماینده ای از کشور دوست توصیف کرده بود.

Share