ایران در حال تجهیز ارائه‌دهندگان اینترنت به فناوری‌های فیلترینگ است

ایران اینترنشنال : سجاد بنابی، عضو هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت که مسئولیت تامین زیرساخت‌های مخابراتی و پهنای باند اینترنت در ایران را به‌عهده دارد، از تجهیز ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت به فناوری‌های فیلترینگ خبر داد.

به گفته سجاد بنابی، تاکنون وظیفه فیلتر اینترنت در کشور به‌عهده شرکت ارتباطات زیرساخت بوده و حالا مدتی است که این ساز و کار در حال واگذاری به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات دسترسی اینترنتی است. او می‌گوید: «زیرساخت تاکنون در فرایند انجام پالایش اینترنت برای جلوگیری از هرگونه اختلالی در شبکه با همکاری شرکت‌های اینترنتی کار پالایش اینترنت را انجام می‌داد که این فعالیت‌ها کم‌کم درحال متوقف شدن و واگذاری کامل به ارائه‌کنندگان خدمات دسترسی است.»

قانون جرائم رایانه‌ای ایران در سال ۱۳۸۹ وظیفه فیلترینگ اینترنت کشور را به‌عهده ارائه‌دهندگان اینترنت گذاشته است؛ اما از آن زمان تا کنون، این شرکت زیرساخت است که وظیفه سانسور اینترنتی را به‌عهده گرفته است.

بنابی در گفت‌وگو با ماهنامه پیوست، در این خصوص می‌گوید: «فیلترینگ نیاز در لحظه کشور است. یعنی اگر سایت غیراخلاقی وجود داشته باشد، باید همان لحظه‌ای که اینترنت را ارائه می‌کنید، فیلترینگ را هم انجام دهید و پاسخ‌گوی آن هم باید وزارت ارتباطات باشد. در واقع برمبنای قانونی به نام قانون ارائه پیوست فرهنگی و امنیتی تجهیزات ارتباطی، وزارت ارتباطات موظف است این پاسخگویی را داشته باشد.» او ادامه می‌دهد: «در یک زمانی شرکت‌های ISP وPAP ها بودند و [سال ۸۹] به آن‌ها دستور دادیم که بیایید تجهیزات فیلترینگ را راه‌اندازی کنید؛ اما آن‌ها یک‌روزه نمی‌توانستند این کار را انجام دهند. این کار دانش و تخصص ویژه مربوط به شبکه می‌خواهد. تا یک مدتی شرکت زیرساخت هم که در همان سال‌ها تشکیل شده بود، با اینترنتی که ارائه می‌داد، سرویس پالایش را هم خودش انجام می‌داد تا از این طریق اختلالی هم در شبکه ایجاد نشود. حالا کم‌کم روی اینترنتی که به اپراتورهای اینترنت ثابت و همراه ارائه می‌دهیم، دیگر کار پالایش را انجام نمی‌دهیم و این کار پله‌پله به خود شرکت‌ها واگذار می‌شود.»

عضور هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت درخصوص سوالی درباره هزینه فیلترینگ اینترنت کشور، پاسخ مشخصی ارائه نداد. او در این رابطه می‌گوید: «من تازه به این مجموعه آمده‌ام و برآوردی‌ هم در این زمینه ندارم. اما در توییتی به این نکته اشاره کردم که در سال ۹۶ و ۹۷ زیرساخت درمورد این موضوع سرمایه‌گذاری انجام نداده است. این به معنی این است که قبل از این تاریخ، سرمایه‌گذاری در این زمینه اتفاق افتاده بود و حجم عمده‌ای از تجهیزات در این فضا وجود دارد که این تجهیزات باید به لایه‌های دسترسی شبکه منتقل شوند.»

محمد جواد آذری جهرمی، مدیرعامل وقت شرکت ارتباطات زیرساخت در مصاحبه‌ای در سال ۱۳۹۴، هزینه فیلترینگ را ۵ درصد هزینه اینترنت عنوان کرده و گفته بود استانداردهای کشور در مسائل امنیتی و فرهنگی این اجازه را می‌دهد تا این هزینه تا ۱۰ درصد هم افزایش پیدا کند. در آن سال، هزینه فیلترینگ اینترنت کشور ۱۱۰ میلیارد تومان عنوان شده بود.

Share