موگرینی در نشست ورشو شرکت نمی‌کند

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد اروپایی نوشته که فدیریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست ماه آینده «صلح‌ و امنیت خاورمیانه» در ورشو شرکت نخواهد کرد.

تمرکز این کنفرانس بر نقش ایران در منطقه است وتازه‌ترین بخش از کارزار فشار آمریکا علیه جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که این کنفرانس برای مقابله با اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه برگزار می‌شود.

اروپایی‌ها با وجود نگرانی از فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، هنوز برای فرستادن وزرای خارجه‌شان به کنفرانس ورشو مطمئن نیستند.

سه کشور اصلی حامی برجام، فرانسه بریتانیا و آلمان هم تصمیم‌شان برای شرکت در این گردهمایی، که از نگاه آنها اتحادی علیه ایران است، را هنوز اعلام نکرده‌اند.

لهستان که حالا با انتقاد و واکنش‌های تلافی‌جویانه ایران رو به رو شده، می‌گوید جامعه بین المللی این حق را دارد که درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و جهانی گفتگو کند. مقام‌های لهستان در همین راستا بر موضوعات کلی‌تر این نشست از جمله مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی، و تهدیدهای گروه‌های نیابتی در منطقه تاکید می‌کنند.

گفته می‌شود وزرای خارجه اسرائیل، عربستان، مصر، اردن، بحرین، امارات و برخی دیگر از کشورهای منطقه به این کنفرانس دعوت شده‌اند.

اتحادیه اروپا با وجود فشارهای آمریکا، تلاش‌هایش برای راه اندازی ساز و کار ویژه مالی برای تجارت با ایران را شدت بخشیده، تا به حفظ توافق هسته‌ای کمک کند.

تلاشی که اختلافات اعضای این اتحادیه در مورد نوع مواجهه با ایران، روند اجرایی شدن‌اش را به تاخیر انداخته است

Share