مادر سینا قنبری گفت که فرزندش را در زندان کشته‌اند

ایران اینترنشنال : مادر «سینا قنبری» جوانی که در جریان اعتراض‌های دی ماه سال پیش مورد بازداشت قرار گرفته بود در مصاحبه‌ای اعلام کرده که فرزندش در زندان به قتل رسیده است.

سینا قنبری به دلیل شرکت در اعتراض‌های سال ۱۳۹۶ از سوی نیروی انتظامی بازداشت شده بود و پس از انتقال به زندان اوین در روز ۱۶ دی‌ماه در قرنطینه بند چهار این زندان درگذشت.

مصطفی محبی مدیر کل زندان‌های استان تهران در آن زمان مدعی شد که سینا قنبری در دستشویی قرنطینه زندان اوین خود را حلق آویز کرده و خودکشی کرده است.

مادر او اکنون در مصاحبه‌ای از سکوت یک ساله خود ابراز پشیمانی کرده و گفته که دوست دارد همه بدانند پسرش در زندان کشته شده است.

او همچنین گفته که فرزندش پیش از بازداشت با شور و هیجان برای تولدش برنامه‌ریزی کرده بوده و در نتیجه امکان نداشته که فردی با این روحیه دست به خودکشی بزند.

در جریان اعتراض‌های دی ماه سال ۱۳۹۶ ده‌ها نفر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شدند. نهادهای امنیتی تایید کردند که علاوه بر سینا قنبری، برخی دیگر از زندانیان نظیر وحید حیدری، سارو قهرمانی و کیانوش زندی و شهاب‌الدین ابطحی که همگی به دلیل اعتراض‌های ضد حکومتی بازداشت شده بودند در زندان درگذشتند.

دادگاه‌هایی که برای متهمان شرکت در اعتراض‌های دی ماه سال ۱۳۹۶ برگزار شده اغلب با حکم‌هایی سنگین برای متهمان همراه بوده است.

در آخرین مورد روز پنجشنبه ۲۷ دی ماه مرتضی پرهیزگار، زندانی سیاسی در مشهد به دلیل مشارکت در اعتراض‌‌های خیابانی دی‌ماه ۹۶ در این شهر، در مجموع به تحمل ۹ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

Share