حمله اسرائیل به ‘اهداف نیروی قدس سپاه در سوریه’؛ نتانیاهو به ایران هشدار داد

بی بی سی : ارتش اسرائیل از بمباران اهداف نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه خبر داده و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که “اقدامات خصمانه” ایران نادیده گرفته نمی‌شود.

ارتش اسرائیل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این حملات در واکنش به پرتاب یک راکت زمین به زمین از داخل خاک سوریه به شمال بلندی‌های اشغالی جولان انجام شده است. اسرائیل نیروی قدس سپاه پاسداران را متهم به پرتاب این راکت کرده است.

نیروی قدس سپاه پاسداران به فرماندهی قاسم سلیمانی مسئول عملیات و فعالیت‌های برون‌مرزی سپاه است.

ارتش اسرائیل گفته است که در واکنش به حمله راکتی به چندین هدف متعلق به نیروی قدس سپاه پاسداران در خاک سوریه حمله کرده است: چند انبار مهمات، یک هدف در فرودگاه بین‌المللی دمشق، یک واحد اطلاعاتی ایرانی و یک اردوگاه آموزش نظامی متعلق به ایران.

تهدید نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با تایید حمله به اهداف ایرانی و سوری در خاک سوریه هشدار داده است که اسرائیل علیه ایران و نیروهای سوری که زمینه “خصومت ایرانی‌ها” را فراهم می‌کنند اقدام می‌کند.

او گفته “هر کس به ما آسیب برساند به او آسیب خواهیم رساند”.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه (۲۰ ژانویه) هم در جریان سفرش به کشور آفریقایی چاد گفته بود که سیاست اقدام علیه تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه “دائمی” است.

او گفت: “این سیاست تغییر نمی‌کند. چه من در اسرائیل باشم یا در یک سفر تاریخی به چاد. این یک سیاست دائمی است.”

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داده است که پدافند هوایی این کشور “بیشتر موشک‌های” شلیک شده از سوی اسرائیل را منهدم کرده است.

منابعی در دمشق، پایتخت سوریه، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که در طول شب حداقل به مدت یک ساعت صدای مهیب انفجارهایی را شنیده‌اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه (اس او اچ آر) که در بریتانیا قرار دارد هم گفت که راکت های اسرائیلی نقاطی “در اطراف دمشق پایتخت سوریه را هدف می گرفت.”

نتانیاهو هفته گذشته در اظهار نظری کم‌سابقه رسما تایید کرد که اسرائیل تاکنون صدها بار به “اهداف ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه” حمله کرده است.

او گفت که در حمله هوایی اخیر جنگنده‌های اسرائیلی به دمشق هم، “انبار تسلیحات ایرانی” در سوریه هدف قرار گرفت.

مقام‌های اسرائیلی به ندرت حملات خارجی منسوب به اسرائیل را تایید یا تکذیب می‌کنند اما به نظر می‌رسد این سیاست را درباره حملات ماه‌های اخیر به “مواضع ایران درسوریه” کنار گذاشته‌اند و با صراحت کم‌سابقه‌ای درباره این حملات سخن می‌گویند.

گادی آیزنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، هم به تازگی درباره مقابله با ایران و گروه‌های وابسته به آن در سوریه به روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گفت که اسرائیل به “هزاران هدف بدون آن که مسئولیت آن را بپذیرد” حمله کرده است.

آقای نتانیاهو بارها تاکید کرده است که اجازه نخواهد داد ایران در سوریه پایگاه نظامی ایجاد کند تا به ادعای او از این پایگاه‌ها برای حمله به اسرائیل استفاده شود.

بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه نخست وزیر اسرائیل با تاکید بیشتری درباره عزم اسرائیل برای مقابله با ایران در سوریه سخن گفته است.

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، روز۲۶ دی (شانزدهم ژانویه) در واکنش به موضع گیری های نخست وزیر اسرائیل درباره حضور نظامی ایران در سوریه گفت: “هم تمامی مستشاران نظامی و انقلابی و هم تجهیزات و سلاح‌هایی را که برای آموزش و توانمندسازی مبارزین مقاومت اسلامی و حمایت از مردم مظلوم سوریه، در این کشور اسلامی داریم حفظ خواهیم کرد”.

نخست وزیر اسرائیل خطاب به ایران گفته بود “توصیه می کنیم نیروهایتان را سریع تر از سوریه بیرون ببرید چون ما به سیاست حمله که وعده داده بودیم عمل می کنیم”.

اظهارات او واکنش به بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران عنوان شد که گفته بود حضور ایران در سوریه نظامی نیست بلکه مستشاری است. فرمانده سپاه اظهارات آقای قاسمی را به این تعبیر کرده که “منظورشان این بوده که ایران یگان نظامی در سوریه ندارد”.

سپاه پاسدران در ظرف سال های گذشته به ویژه از لشکر فاطمیون – متشکل از مهاجران افغان ساکن ایران – در دفاع از حکومت بشار اسد استفاده کرده است.

Share