هرج و مرج دیپلماسی و نیروهای مسلح در ایران

ایران بریفینگ / چند ساعت پس از انتشار خبر حمله به اهداف نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که این حمله‌ها به اهداف ایرانی و سوری بود که مشغول کمک به نیروهای ایرانی بودند.

به گزارش رویترز، بنیامین نتانیاهو گفته است کسانی که به دنبال «نابودی» اسرائیل هستند، باید در انتظار عواقب کامل آن هم باشند.

نتانیاهو روز یکشنبه هم با اشاره به «دائمی» بودن سیاست اسرائیل علیه حضور نیروهای ایرانی در سوریه،‌ گفته بود این سیاست «قابل تغییر» نیست.

پیشتر گادی آیزنکوت، رئیس وقت ستاد کل ارتش اسرائیل، گفته بود این کشور از سال ۲۰۱۷ به این سو به «هزاران» هدف ایرانی در سوریه حمله کرده‌است.

ارتش اسرائیل در ساعات نخست امروز دوشنبه اول بهمن ماه، خبر داد که مواضع نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه را بمباران کرده است. این حمله‌ها پس از آن رخ داد که اعلام شد یک موشک زمین به زمین از سوریه به سمت بلندی‌های جولان پرتاب شده است.

سپاه پاسداران به عنوان یگان آسیب دیده این حملات همچنان موضع همیشگی خود یعنی «سکوت» را در برگرفته اما به عنوان اولین واکنش فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران می‌گوید که «جوانان نیروی هوایی بی‌صبرانه و با تمام وجود آماده نبرد با رژیم صهیونیستی و محو آنها از روی زمین هستند.»

عزیز نصیرزاده، روز دوشنبه، ۱ بهمن، در مصاحبه با وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیما، گفت: «نسل فعلی و آینده ما بی‌صبرانه و با تمام وجود آماده نبرد با رژیم صهیونیستی و محو آن‌ها از روی زمین هستند».

وی اضافه کرد: «نسل‌های بعدی ما با قوت در حال فراگیری دانش لازم برای روز موعود و نابودی اسرائیل هستند».

این سخنان در حالی بیان می‌شود که اسرائیل نسبت به «حضور نظامی» جمهوری اسلامی در سوریه و در همسایگی خود ابراز نگرانی کرده و به سرکوب نظامی این حضور کماکان مشغول است.

در ماه‌های گذشته اسرائیل بارها مواضع متعلق به ایران در سوریه را مورد هدف قرار داده و در همین راستا گادی آیزنکوت، رئیس وقت ستاد کل ارتش اسرائیل، گفته است که این کشور از سال ۲۰۱۷ به این سو به «هزاران» هدف ایرانی در سوریه حمله کرده‌است.

در آخرین مورد نیز ارتش اسرائیل بامداد دوشنبه در بیانیه‌ای خبر داد که مواضع نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه را هدف حملات خود قرار داده‌است.

اسرائیل به سوریه هشدار داده از اقدام تلافی‌جویانه علیه خاک یا نیروهای آن کشور خودداری کند.

تأکید عزیر نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی بر «محو» اسرائیل «از روی زمین» در حالی بیان می‌شود که نشان از هم گسیختگی دیپلماسی و نظامی در ایران مشهود است چراکه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اخیرا گفته است که «ما هیچ وقت در پی نابودی هیچ کشوری نبوده‌ایم».

محمد جواد ظریف در مصاحبه با هفته‌نامه فرانسوی لوپوئن افزوده بود: «اما در باره آنچه که به ما مربوط می‌شود، ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود می‌کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ کس چنین حرفی نزده است».

او درباره سخنان دیگر مقامات جمهوری اسلامی درباره «محو اسرائیل» نیز گفته بود که آیت‌الله خمینی گفته بود «اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد… [یعنی] اسرائیل با این سیاست‌هایی که دنبال می‌کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد… نه این که می‌خواهد آن را نابود کند».

این سخنان آقای ظریف در حالی بیان می‌شود که با استناد به نوارها و فیلم‌های موجود از سخنان روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، وی اسرائیل را «غده سرطانی» نامیده و گفته بود «ما اگر دست‌مان برسد تا آخرشان را قطع می‌کنیم».

از سوی دیگر، رهبر و دیگر مقامات تهران بارها از «محو» اسرائیل سخن گفته‌اند و آیت‌الله علی خامنه‌ای تأکید کرده است که این کشور «۲۵ سال آینده را نخواهد دید».

سپاه پاسداران همچنین چندین بار بر روی موشک‌های خود عبارت «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود» را به زبان عبری نوشته است.

سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و شماری دیگر از کشورها بارها از حملات لفظی مقام‌های ارشد ایران علیه اسرائیل انتقاد کرده و تهدید به نابودی اسرائیل را شدیداً محکوم کرده‌اند.

Share