ادامه تعطیلی دولت آمریکا؛ سنا لایحه ترامپ را رد کرد

جمهوری‌خواهان که اکثریت را در مجلس سنای آمریکا دارند نتوانستند لایحه پیشنهادی دونالد ترامپ برای بازگشایی دولت را به تصویب برسانند. همزمان طرح دموکرات‌ها برای بازگشایی موقت دولت هم به جایی نرسید. بدین ترتیب صدها هزار کارمند دولت فردا (جمعه) دومین پرداختی ماه ژانویه خود را دریافت نخواهند کرد.

به گزارش بی بی سی، قرار بود امروز هر دو جناح جمهوری‌خواه و دموکرات طرح‌های پیشنهادی خود برای تخصیص بودجه بخش هایی از دولت فدرال در صحن علنی به رای بگذارند اما تقرییا همه کارشناسان شکست هر دو طرح را پیش‌بینی کرده بودند چرا که برای تصویب لوایح بودجه در مجلس سنا دست کم ۶۰ رای موافق لازم است و هیچ کدام از دو جناح جمهوری‌خواه (۵۳) و دموکرات (۴۷) نتوانسته بودند تعداد آرای موافق کافی را به اردوی خود جذب کنند.

بدین ترتیب تعطیلی تاریخی دولت فدرال آمریکا ادامه خواهد یافت و اگر تا صبح فردا (جمعه ۲۵ ژانویه) توافقی میان سناتورها حاصل نشود حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت برای دومین بار از دریافت حقوق خود محروم خواهند ماند.

لایحه ای که جمهوری خواهان ارایه کردند شامل بودجه درخواستی دونالد ترامپ برای احداث دیوار مکزیک بود اما همزمان به صدها هزار مهاجری که در کودکی به همراه پدر و مادرشان به طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده بودند فرصت می داد که سه سال دیگر از مزایای اجتماعی چون مجوز کار و تحصیل استفاده کنند.

دموکرات‌ها که گفته‌اند حاضر نیستند حتی یک دلار برای احداث دیوار در مرز مکزیک تخصیص دهند با “ناچیز” خواندن امتیازهای این لایحه گفته بودند در حقیقت ترامپ امتیازاتی را پیشنهاد داده که خود او طی دو سال گذشته با لغو احکام باراک اوباما از این گروه مهاجران سلب کرده بود.

همزمان دموکرات‌ها در طرح پیشنهادی خود خواسته بودند که با تخصیص بودجه ای در حد دو هفته برای بخش های تعطیل شده دولت، ترامپ را وادارند که مذاکره بر سر بودجه ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری خود را جدا از لوایح بودجه به بحث بگذارد و به قول آنها از تعطیل کردن دولت به عنوان “گرو‌کشی برای به کرسی گذاشتن خواسته‌هایش” استفاده نکند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان که موکدا گفته تا وقتی ترامپ به بازگشایی دولت تن ندهد حاضر به هیچ مذاکره و مصالحه‌ای نیست، به خبرنگاران گفته بنا دارد به رئیس‌جمهور آمریکا نشان دهد که “نباید رویه تعطیل کردن دولت را برای گرفتن هر امتیازی از کنگره را پیشه کند”.

روز گذشته (چهارشنبه) هم در حالی که دونالد ترامپ طی نامه‌ای به پلوسی اصرار کرده که می‌خواهد هفته آینده (۲۹ ژانویه) برای ایراد سخنرانی سالانه خود به کنگره برود، پلوسی جواب داد که موافق تاریخ برگزاری این سخنرانی نیست و اصرار دارد آن را تا زمان بازگشایی دولت فدرال به تعویق بیاندازد.

اصراری که ترامپ بالاخره به آن تن داد و شب گذشته گفت که این سخنرانی را به بعد از بازگشایی دولت موکول می‌کند اما بر خلاف گمانه‌زنی‌ها بنا ندارد به غیر صحن اصلی کنگره این سخنرانی را در مکان دیگری ایراد کند.

Share