راجر استون، مشاور دیرین ترامپ بازداشت شد

دویچه وله : راجر استون، مشاور سیاسی و استراتژیست کارزار انتخاباتی ترامپ، متهم به ارتکاب چندین فقره جرم است. با بازداشت او یک نفر دیگر به جمع همکاران نزدیک دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، افزوده شد که در برابر دادگاه قرار می‌گیرند.

یک روز پس از اعلام رسمی اتهام علیه راجر استون، پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) او را در ایالت فلوریدا بازداشت کرد. استون که ۶۶ سال دارد در مجموع متهم به ارتکاب هفت فقره جرم شده است.

دفتر رابرت مولر، بازپرس ویژه، اعلام کرد که استون از جمله متهم به شهادت دروغ، تحت تأثیر قرار دادن شاهدان و جلوگیری از انجام تحقیقات کنگره آمریکا شده است. قرار است استون به زودی در برابر قاضی قرار گیرد.

رابرت مولر در حال بررسی روابط تیم سابق کارزار انتخاباتی ترامپ با روسیه است. موضوع به طور مشخص بر سر دخالت‌های روسیه به نفع ترامپ در سال ۲۰۱۶ و قرارهای احتمالی در این رابطه میان تیم ترامپ و نمایندگان دولت روسیه است.

استون در زمان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا با تیم ترامپ همکاری داشت. او در اوت ۲۰۱۶ اشاره کرده بود که با پلاتفرم افشاگر ویکی‌لیکس در ارتباط است. ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۶ ای‌میل‌های درونی دفتر مرکزی حزب دموکرات و تیم کارزار انتخاباتی هیلاری کیلنتون، رقیب ترامپ را منتشر کرد.

نقش واقعی استون ناروشن است

در ژوئن ۲۰۱۸ معلوم شد که ملاقاتی مخفیانه میان استون و یک شهروند روس در فلوریدا صورت گرفته است. به گفته رابرت مولر، موضوع بر سر اطلاعاتی درباره هیلاری کلینتون، رقیب ترامپ بوده است که به دست هکرها افتاده بوده و می‌خواسته‌اند در ازای دو میلیون دلار به استون بفروشند.

از جمله اتهامات علیه استون این است که درباره این دیدار شهادت دروغ داده و کوشیده است دیگر شاهدان را وادار کند که شهادتشان را پس بگیرند.

استون همچنین متهم است به اینکه برای تحقیقات کنگره آمریکا درباره دخالت‌‌های احتمالی سایبری روسیه و نیز نقش ویکی‌لیکس مانع ایجاد کرده است.

Share