تحریم‎های قطره‎چکانی وزارت خزانه‎داری آمریکا علیه زیرشاخه‎های نظامی سپاه «قدس»

کیهان لندن : دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC)، پنجشنبه ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹ (چهارم بهمن‌ماه) در اقدامی علیه استقرار نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه لشکر فاطمیون، تیپ زینبیون، شرکت هواپیمایی مسافرتی «فلایت تراول» LLC مستقر در ارمنستان و شرکت هواپیمایی فارس قشم ایر را تحریم کرد.

به گزارش وبسایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، فاطمیون لشکر افغان‎ها و زینبیون تیپ پاکستانی‎هایی هستند که جمهوری اسلامی آنها را جذب کرده و آموزش داده و سال‌هاست به سوریه اعزام می‎کند. اغلب آنها مهاجران و پناهجویانی هستند که در ایران ساکن‌ شده‌اند.

این وزارتخانه علیه دو گروه شبه‌نظامی مستقر در سوریه تحت حمایت رژیم ایران متشکل از اتباع خارجی، یک خط هوایی رژیم ایران مرتبط به خطوط هوایی لیست‌گذاری شده، ماهان ایر و نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یک نمایندگی فروش عمده ارمنستانی که به ماهان ایر خدمات‌رسانی می‌کند، اقدام کرده است.

شرکت LLC که در ایروان مستقر است با شرکت هواپیمایی ماهان همکاری دارد. ماهان ایر اقدامات لجستیک و ترابری نیرو و تسلیحات سپاه به سوریه را به عهده داشته و پیش از این نیز در فهرست تحریم‎های آمریکا قرار گرفته بود.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «رژیم وحشی ایران از پناهندگان به ایران سوء‌ استفاده می‌کند، آنها را از دسترسی به خدمات پایه مانند آموزش محروم می‌کند و آنها را به ‌عنوان سپر انسانی برای جنگ سوریه به کار می‌برد. هدف قرار دادن شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران و دیگر نیروهای نیابتی خارجی توسط وزارت خزانه‌داری بخشی از کارزار فشار ادامه‌دار ما برای از کار انداختن شبکه‌های غیرقانونی است که حکومت ایران از طریق آنها تروریسم و بی‎ثباتی را به سراسر دنیا صادر می‎کند.»

تعداد زیادی از اعضای فاطمیون و زینبیون نوجوانانی هستند که طبق گزارش وزارت خزانه‎داری آمریکا تنها ۱۴ سال دارند و این به معنی اعزام سربازان کودک به جنگ است. هواپیمایی ماهان و فارس ایر قشم از جمله خطوط هوایی هستند که آنها را به سوریه منتقل می‌کرده‌اند. این موارد جزو نقض جدی حقوق بشر توسط رژیم ایران و سپاه پاسداران محسوب می‎شود.

وزارت خزانه‎داری آمریکا همچنین دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت فارس قشم ایر با شماره سریال ۲۴۵۷۶ و ۲۵۱۷۱ را در فهرست تحریم‎های خود قرار داده است.

همچنین شرکت فلایت تراول ارمنستان خدمات گسترده‎ای به ماهان‌ایر می‌داده که از رزرو و خرید و فروش بلیت و خدمات بازاریابی تا تامین قطعات هواپیما و تجهیزات، قراردادهای تعمیر و نگهداری، خدمات زمینی هواپیمایی، غذا، کدهای مشترک، سوختگیری و بسیاری همکاری‎های دیگر را شامل می‌شده است.

وزارت خزانه‎داری در پایان تاکید کرده بعلاوه این تحریم‎ها، افرادی که با این شرکت‎ها در معامله بودند نیز ممکن است در فهرست تحریم‎ها قرار بگیرند. موسساتی که مورد تحریم قرار گرفته‎اند و با ارزهای خارجی مبادله می‎کردند و آگاهانه اقدام به تامین قطعات و تجهیزات برای این شرکت‌ها کردند یا مبادلات خاصی را انجام می‌داده‌اند، یا اینکه خدمات مالی ویژه‎ای برای آنها انجام داده‌اند می‎‌توانند تحت تحریم قرار بگیرند که طبق آن حساب‌ها و اموال و دارایی‎های آنها مسدود شده و حق سفر به آمریکا نخواهند داشت.

پس از اعلام این تحریم‎ها مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی نوشت، «وزارت خزانه‎داری آمریکا شکار پناهندگان و استفاده ازآنها به عنوان گوشت دم توپ در سوریه را تحریم می‌کند. این کار چندروز پس از ممنوع کردن خطوط هوایی ماهان توسط آلمان، و پس از اقدام اخیر علیه استفاده شنیع رژیم ایران از کودک‌سربازها صورت می‌گیرد. کارزار فشار حداکثری ادامه دارد.»

دولت آمریکا فاطمیون و زینبیون دو زیرشاخه نظامی سپاه قدس را تحریم کرده و در گزارش وزارت خزانه‎داری آمریکا آمده است که آنها که در چه فرآیندی جذب سپاه پاسداران شده‌اند و در چه مسیری به سوریه اعزام می‎شوند. از قرار معلوم دستگاه‎های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده بیش از پیش پی به ماهیت این گروه‎های شبه‌نظامی که رسماً عضو سپاه «قدس» هستند برده است. اما مسئله مهم این است که به چه دلیل آمریکا مجموعه‎ی اصلی یعنی سپاه پاسداران را که سیستماتیک سازمان‌دهنده‎ و عامل این تروریسم‎پروری است را هنوز در فهرست تحریم‎های خود قرار نداده است.

از طرفی وزارت خزانه‎داری آمریکا تعیین نکرده آیا در این تحریم‎ها فرماندهان و نظامیان رده بالای لشکر فاطمیون و تیپ زینبیون در فهرست تحریم‎ها قرار دارند یا نه! تکلیف نهادهایی که در داخل ایران به فرماندهان و این نیروهای تحریم‌شده خدمات مختلف ارائه می‎داده‌اند چیست؟ در واقع در مقایسه با تحریم شرکت‎های هواپیمایی که نسبتاً دقیق در حال انجام است، تحریم فاطمیون و زینبیون در عمل بیشتر بار و جنبه‌ی روانی دارد. از آن گذشته گروه‌هایی به مراتب خطرناک‎تر در سوریه فعال‌ هستند که هنوز ظاهرا از چشم آمریکا پنهان مانده‎اند. شبه‌نظامیان نخسا (نیروهای خودمختار سپاه اسلام) تنها یکی از آنهاست. این گروه‎های شبه‌نظامی در ایران توسط کدامیک از فرماندهان سپاه رهبری می‎شوند؟! مؤسس نخسا مصطفی صدرزاده در سوریه کشته شد اما جانشینان او همچنان اقدام به کادرسازی می‎کنند. بسیاری از نیروهای فاطمیون که شایستگی و توان رزمی بیشتر دارند جذب این واحد می‎شوند. از سوی دیگر گروه‎های جدیدی در سوریه تاسیس شده که حتی در رسانه‎ها نیز کمتر به آنها پرداخته می‎شود. «نَبَویون» یکی از آنهاست که گردانِ بلوچ‎های «مدافع حرم» هستند.

به عقیده‌ی برخی ناظران، کاری که آمریکا با این تحریم‌ها می‎کند مصداق لیزر کردن توده‎های کوچک سرطانی اطراف غده‎‌‌ی اصلی است! تا زمانی که بافت اصلی و بدخیم سر جای خود باقی مانده باشد، از بین بردن توده‎های کوچکتر نقش تعیین کننده ندارد و حتی به مثابه هشدار عمل کرده و فعالیت آنها را مخفی‎تر خواهد کرد تا برای در امان ماندن از تحریم‎ها، در شبکه‎هایی پیچیده‎تر و لایه‏‎های زیرزمینی‏‌تر فعالیت کنند.

طبیعی است دولت آمریکا در پیاده کردن تحریم‎ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شرکای آن در داخل ایران، سیاست‎ها و منافع آمریکا و متحدان منطقه‌ای خود را پیش می‎برد اما در عمل نه این تحریم‌ها بلکه حملات نظامی اسرائیل سبب برخی عقب‌نشینی‌های سپاه پاسداران شده است.

Share