دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا: برنامه‌ موشکی بالستیک ایران در سال ۲۰۱۹ همچنان تهدید است

رادیو فردا : ارزیابی تازه دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا که روز سه‌شنبه ۹ بهمن منتشر شد، می‌گوید ایران «در حال حاضر فعالیت کلیدی مرتبط با توسعه سلاح هسته‌ای» را دنبال نمی‌کند ولی در عین حال برنامه موشکی ایران در سال ۲۰۱۹ را همچنان تهدیدی برای خاورمیانه می‌دانند.

دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، در نشست کمیته اطلاعاتی سنا گفت که ایران به حمایت از تروریسم در اروپا و خاورمیانه ادامه می‌دهد و از شبه‌نظامیان حوثی در یمن و شیعه در عراق حمایت می‌کند.

او همچنین گفت که معتقد است تندروهای ایرانی به مقابله با میانه‌روها در داخل کشور ادامه خواهند داد.

آقای کوتس در بخش دیگری از سخنانش به این ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا اشاره کرد که ایران «در حال حاضر فعالیت‌های کلیدی که برای ساخت بمب هسته‌ای ضروری است را دنبال نمی‌کند».

ولی وی تاکید کرد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران «علنا تهدید کرده‌اند» اگر تهران از منافع برجام منتفع نشود ممکن است برخی از تعهدات‌ این توافق را انجام ندهند و آن دسته از فعالیت‌های هسته‌ای را از سر بگیرند که در برجام محدود شده است.

ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۹۴ برای حل‌وفصل برنامه هسته‌ای تهران به یک توافق جامع رسیدند که بر اساس آن، ایران پذیرفت بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را به حالت تعلیق در آورد و در عوض تحریم‌های بین‌المللی علیه آن لغو شود.

دولت دونالد ترامپ در آمریکا ۱۸ اردیبهشت امسال از این توافق خارج شد و تحریم‌های معلق شده بازگرداند. با این حال سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان همراه با روسیه و چین گفته‌اند مادامی که ایران به برجام پایبند باشد آنها نیز سعی خواهند کرد باب تجارت با ایران را باز نگهدارند.

دن کوتس با اشاره به پایبندی ایران به برجام گفته است ادامه این روند باعث شده که زمان لازم برای تولید مواد مورد نیاز به منظور ساخت یک سلاح هسته‌ای از چند ماه به حدود یک سال افزایش یابد.

ادامه تهدید موشکی ایران

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی خود از تهدید تهران گفته‌اند که برنامه‌های موشکی بالستیک ایران که دارای بزرگترین ذخایر در منطقه است همچنان تهدیدی برای کشورهای سراسر خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ باقی می‌ماند.

دن کوتس افزود: تهران دارای «بزرگترین نیروی موشکی بالستیک» در خاورمیانه بوده و قادر است به اهدافی تا دو هزار کیلومتری مرزهای ایران حمله کند.

آمریکا یکی از دلایل خروج خود از برجام را فعالیت موشکی ایران اعلام کرده و مقام‌های اروپایی از جمله ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز به تهران هشدار داد‌ه‌اند در صورت بی‌نتیجه بودن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند.

شورای امنیت سازمان ملل بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران خواسته است تا از توسعه موشک‌های بالستیک خود که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند خودداری کند. ولی ایران ضمن رد درخواست گفت‌وگو درباره برنامه موشکی خود گفته که این موشک‌ها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند.

تهران در عین حال گفته که قصد ندارد تا برد موشک‌هایش را افزایش دهد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز سه‌شنبه در این زمینه گفت: جمهوری اسلامی ایران «هیچ‌ گونه تنگنای علمی و اجرایی» برای افزایش برد موشک‌های خود نداشته، اما «صرفاً بر اساس دکترین دفاعی خود اراده‌ای برای ارتقای برد» موشک‌هایش ندارد.

ادامه درگیری‌ جناح‌های سیاسی در ایران

بخش دیگری از گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا معطوف به درگیری میان جناح‌های سیاسی درون حکومت ایران است که بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۹ ادامه خواهد یافت.

این گزارش می‌گوید: «تندروهای داخلی رژیم [جمهوری اسلامی] بیشتر جسور خواهند شد تا میانه‌روهای رقیب خود را با به زیر کشیدن تلاش‌های اصلاح‌طلبانه داخلی آنها به چالش بکشانند و موضع مقابله‌جویانه‌‌تری را در ارتباط با ایالات متحده و متحدانش دنبال خواهند کرد».

دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا می‌افزایند: «توانایی حسن روحانی برای اصلاح اقتصادی محدود باقی خواهد ماند، و با فساد عمیق‌‌، بخش بانکی ضعیف و فضای کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی گریزان می‌شود».

در ادامه این ارزیابی تاکید شده که با نوسازی نظامی، ایران به توسعه قابلیت‌های نظامی خود ادامه می‌دهد که نیروهای آمریکایی و متحدانش را در منطقه تهدید می‌کند. این وضعیت همچنین ممکن است که مزاحمت برای کشتی‌های نظامی و تجاری آمریکا و متحدانش در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان را افزایش دهد.

Share