واکنش جمهوری اسلامی به بیانیه اتحادیه اروپا: هیچکدام را قبول نداریم و به توصیه‌ها عمل نمی‌کنیم!

کیهان لندن : شورای اتحادیه اروپا بیانیه جدیدی موسوم به «جمع‌بندی در باره‎ی ایران» منتشر کرده که تمرکز آن بر برنامه‌ی موشکی جمهوری اسلامی، نقض حقوق بشر و خرابکاری‎های ضدامنیتی در خاک اروپاست.

در بیانیه‌ای که که دوشنبه شب ۴ فوریه (۱۵ بهمن)، در ۱۲بند منتشر شد ضمن تاکید بر ادامه‎ی پایبندی به برجام از حکومت ایران خواسته شده به تعهداتش در قبال اجرای توافق اتمی ادامه دهد. همچنین اروپایی‎ها از خروج آمریکا از برجام ابراز ناراحتی کرده‌ و تاکید نموده‌اند به تلاش‌ها برای یافتن راهکارهایی برای ادامه ارتباط تجاری و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران ادامه می‎دهند.

اتحادیه اروپا از ایران خواسته سریعاً به گروه اقدام مالی FATF (مقابله با پولشویی) بپیوندد و قوانین مربوط به آن را تصویب و اجرا کند.

اتحادیه اروپا از تنش‎های رو به رشد در منطقه و نقش ایران از جمله در «حمایت نظامی، مالی و سیاسی» از بازیگران غیردولتی و شبه‌نظامیان در کشورهایی مثل سوریه و لبنان ابراز نگرانی کرده است.

در این بیانیه علاوه بر ابراز نگرانی درباره دخالت‌های نظامی رژیم ایران در سوریه، از تهران خواسته شده از نفوذ خود بر رژیم سوریه استفاده کند تا قطعنامه‎های شورای امنیت اجرا شود.

در‌باره‎ی یمن نیز در این بیانیه از جمهوری اسلامی خواسته شده از قطعنامه ۲۴۵۱ حمایت کند.

در بخش دیگری از این بیانیه باز تاکید شده است «اتحادیه اروپا از فعالیت‎ها و برنامه موشک‌های بالستیک ایران به شدت نگران و خواستار متوقف شدن آن است.» اروپایی‎ها تاکید کرده‌اند آزمایش‎های موشکی ایران در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره برجام است و از جمهوری اسلامی خواسته شده به قطعنامه‎ها احترام بگذارد. همچنین از ایران خواسته شده ارسال تجهیزات برای شبه‌نظامیان در منطقه را متوقف کند.

یکی دیگر از نگرانی‎های اروپا خرابکاری‎های ضدامنیتی دستگاه‎های اطلاعاتی جمهوری اسلامی در خاک اروپاست که در این بیانیه «رفتارهای غیرقابل پذیرش» نامیده شده و از ایران خواسته‌ شده به آن پایان دهد.

یکی از بندهای این بیانیه در مورد نقض حقوق بشر در ایران از جمله صدور حکم اعدام است. اروپا تاکید کرده «مخالف مجازات اعدام حتی برای جرائم مواد مخدر است.» همچنین تاکید شده اجرای حکم اعدام نوجوانان در تضاد با پیمان بین‎المللی حقوق کودک است و ایران آن را نقض می‎کند. اتحادیه اروپا بر برابری حقوق زنان و دختران و افراد متعلق به اقلیت‎های دینی و قومی تاکید کرده است.

اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرده تنش‌‏های موجود و بی‎اعتمادی در منطقه نباید بیشتر تشدید شود و از ایران و تمام بازیگران منطقه‌ای خواسته شده نقش سازنده‌ای از خود ایفا کنند.

واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی به بیانیه اروپا

وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا، یک بیانیه پنج‌بندی منتشر کرده است.

در این بیانیه تاکید شده جمهوری اسلامی نسبت به مواضع اتحادیه اروپا «نقدهای جدی» دارد. اولین اشاره به کانال مالی اینستکس است که از آن با عنوان اختصاری «ساحات» نام برده شده و وزارت خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرده که این ساز و کار مالی «ناکافی» است و مرتبط کردن اجرای آن با الزامات نهادهایی چون FATF غیرقابل قبول است.

در بند دوم این بیانیه اقدامات تروریستی در خاک اروپا توسط دستگاه‎های اطلاعاتی جمهوری اسلامی «بی‎اساس»، «تعجب برانگیز» و «واهی» دانسته شده و اتفاقاً اروپایی‎ها را به خاطر فعالیت آزادانه «گروه‌های تروریستی و جنایتکار شناخته شده» و «معاندین» زیر سوال برده‌ است.

در بند سوم تاکید شده فعالیت‎های دفاعی ایران هرگز قابل گفتگو نخواهد بود و بحث در مورد آن «تهدیدات آشکار علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی» خوانده شده است.

در بند چهارم به کشورهای اروپایی توصیه شده به مسائل منطقه «نگاه واقع‌بینانه» داشته باشند و «تحت تاثیر جریانات و القائات عناصر مخالف صلح، ثبات و امنیت پایدار منطقه و توسعه روابط میان دولت‎ها و ملت‌ها قرار نگیرند.»

در بند پنجم، وزارت خارجه جمهوری اسلامی از وضعیت حقوق بشر در ایران دفاع و تاکید کرده «عملکرد چهل ساله جمهوری اسلامی به خوبی نشانگر جدیت در جهت ارتقای حقوق بشر و عمل به تعهدات بین‎المللی بوده است.» این بیانیه سپس در متنی طولانی به عملکرد اسرائیل و عربستان در منطقه پرداخته و آنچه جنایت آنها در منطقه نامیده شده را محکوم کرده است.

چنانکه انتظار می‌رفت و از واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی پیداست، رژیم ایران هیچیک از مسائل مهم و بنیادی را که شورای اتحادیه اروپا بر آنها تأکید و نسبت به آنها ابراز نگرانی کرده است، اصلا قبول ندارد.

تجربه و عملکرد جمهوری اسلامی نشان می‎دهد در این مرحله نیز قصد ندارد به خواسته‌های اروپا و همچنین جامعه جهانی تن بدهد. روز گذشته، ۱۵ بهمن‌ماه ۹۷، با موافقت علی خامنه‎ای طبق مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس، ۱.۵ میلیارد دلار از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صندوق توسعه برای تقویت بنیه دفاعی جمهوری اسلامی اختصاص داده شد.

Share