وزیر نفت: از تحریم به بعد، اروپایی‌ها هیچ نفتی از ما نخریده‌اند

رادیو فرانسه ” به گفتۀ بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، هدف اصلی آمریکا ضربه زدن به صنعت نفت ایران است. او اعتراف کرد که شرایط بسیار سختی برای این صنایع به وجود آمده که فشار آن گاه از فشار زمان جنگ با عراق هم بیشتر است. با اینحال او اطمینان داد که ایران تمام تلاش خود را برای فروش نفت انجام می‌دهد، هرچند که به دلایل امنیتی نمی‌توان این اقدامات را فاش کرد.

به گزارش خبرنگار شانا (شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی)، بیژن زنگنه روز سه‎شنبه ١۶ بهمن‎/۵ فوریه، در نشست خبری که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب برگزار شد، گفت: “نوک اصلی جنگ آمریکا علیه ملت ایران (ضربه زدن به) صنعت نفت ایران است.” او گفت: “ما نمی‌توانیم همه چیز را به مردم بگوییم و من نباید بگویم که چگونه تحریم را دور می‌زنم. ولی این به معنای آن نیست که کاری انجام نمی‌شود”.

او “جنگ کنونی” را از بعضی جهات دشوارتر از جنگ با عراق توصیف کرد و گفت: “من در همه دوران جنگ تحمیلی در جهاد بودم. بخشی از جنگ را وزیر جهاد و بخشی از جنگ را نیز عضو شورای مرکزی جهاد بودم. من جنگ نکردم، اما جنگ را درک کردم و می‌خواهم بگویم فشاری که اکنون بر صنعت نفت وارد می‌شود سخت‌تر از دوران جنگ تحمیلی است”.

زنگنه گفت: “بعد از تحریم، از جمع کشورهای اروپایی فقط کشور ترکیه است که از ما نفت می‌خرد و اروپایی‌ها به هیچ عنوان نفت از ایران برداشت نمی‌کنند. با این که دو کشور اروپایی یونان و ایتالیا مجوز خرید نفت از ایران را دارند و ما بارها با آنها تماس گرفته‌ایم اما جواب تماس ما را نمی‌دهند”.
بیژن زنگنه در بارۀ تأثیر “ساز و کار ویژۀ اتحادیۀ اروپا” گفت: “من نمی‌توانم عددی اعلام کنم، اما با اطمینان می‌گویم که اروپائی‌ها تا امروز خریدی نداشته‌اند، ربطی هم به SPV (ساز و کار ویژه ) ندارد”.

مصرف و تولید بنزین
زنگنه گفت که برای مدیریت مصرف بنزین تنها دو راه وجود دارد: “یکی افزایش قیمت و دیگری سهمیه‌بندی”. او افزود: “من قبلاً گفته بودم تا جایی قیمت را می‌توان بالا برد که مردم تحمل کنند اما عده‌ای، به‌ویژه در فضای مجازی، از این گفتۀ من برداشت بد کردند، در حالی که منظور من این بود که تا جایی که مردم قبول دارند، باید قیمت را بالا ببریم”.
او تأکید کرد که “هدف دولت از اصلاح قیمت بنزین،‌ درآمدزایی نیست بلکه جلوگیری از قاچاق است”. او افزود: “البته قاچاق گازوئیل بیشتر از بنزین است و اگر قیمت یکی را به تنهایی اصلاح کنیم، فاصله بیشتر شده و باز هم قاچاق و فساد بیشتر می‌شود؛ بنابراین باید به صورت هماهنگ قیمت‌ها را اصلاح کرد”.

انتقادهای اصولگرایان
بیژن زنگنه گفت که تلاش برای عرضۀ بنزین در بورس انرژی ادامه دارد اما چندان موفقیت‌آمیز نبوده است.
زنگنه با اشاره به انتقادهای جناح اصولگرا گفت: “اینکه می‌گویند وزارت نفت می‌تواند هفته‌ای یک میلیون بشکه نفت در بورس انرژی عرضه کند، اما عمداً نمی‌فروشد تا مقاومت ملت را در هم ریزد، کاملاً دروغ است”. به گفتۀ وی نفت را نمی‌توان به آسانی مواد غذایی فروخت، “خیلی‌ها می‌آیند و مذاکره می‌کنند، اما می‌روند و دیگر مراجعه نمی‌کنند”.
وزیر نفت سپس به تندی از روزنامۀ “کیهان” انتقاد کرد و گفت: “آمار صادرات نفت ما در دوره برجام خوب بوده است و در این دوره ظرف چهارماه تولید نفت ما یک میلیون بشکه اضافه شد، اما برخی جریان‌ها از جمله روزنامه کیهان با کارشکنی علیه برجام نگذاشتند که ما به صادرات نفت ادامه دهیم”.
زنگنه توضیح داد که “صادرات ما در اردیبهشت ٩٧، روزانه دو میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه بود، اما با روی کارآمدن دونالد ترامپ صادرات نفت ما تحت فشار قرار گرفت”.

Share