سی‌ان‌ان: ایرانی‌ها علیرغم سرکوب های امنیتی به مبارزه ادامه می‌دهند

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی می‌نویسد معترضان ایرانی علیرغم شدیدترین سرکوب‌های نیروهای امنیتی و انتظامی در ده سال گذشته، همچنان سرسختانه به مبارزه مدنی خود برای تغییرات اجتماعی و سیاسی کشورشان ادامه می‌دهند.

سی‌ان‌ان با اشاره به دستگیری و زندانی شدن سینا قنبری در تظاهرات اعتراضی سال گذشته می‌نویسد: «سینا هنگامی که در تظاهرات دی ماه گذشته بر علیه گرانی و فساد شرکت کرده بود دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او پنج روز بعد در روز تولد ۲۲ سالگی خود در زندان درگذشت.

مسئولان زندان به مادرش خانم فاطمه مالایان‌نژاد گفته بودند که سینا در زندان خودکشی کرده است. اما خانم مالایان‌نژاد می‌گوید پسرش از زندان به او تلفن کرده بود و گفته بود او را در زندان کتک زده‌اند. او می‌گوید داستان ساختگی خودکشی پسرش یک دروغ بزرگ است و تا روشن شدن حقیقت از پای نخواهد نشست زیرا به عقیده او سینا را به قتل رسانده‌اند.»

گزارش سی‌ان‌ان می‌افزاید: «سینا قنبری تنها یکی از نه تن از معترضان دی ماه گذشته بود که به گفته سازمان عفو بین‌الملل تحت شرایط مشکوکی در زندان‌های حکومتی درگذشتند. به‌گفته عفو بین‌الملل، در تظاهرات اعتراضی سال گذشته در ایران ۲۶ نفر جان باخته‌اند و بیش از ۷۰۰۰ نفر از مخالفان حکومت دستگیر و زندانی شده‌اند.»

منصوره میلز مسئول میز ایران در این سازمان می‌گوید: «معترضان ایرانی و مخالفان حکومت احساس می‌کنند آنها چیزی برای از دست دادن ندارند. در طول سال گذشته هزاران کارگر در سراسر کشور اعتصاب کرده‌اند. شما اگر به ویدیوی این معترضان روی شبکه‌های اجتماعی گوش بدهید متوجه می‌شوید که آنها فریاد می‌زنند که از زندان و دستگیری دیگر ترسی ندارند.»

محمدعلی شبانی سردبیر بخش ایران در وبسایت خبری- تحلیلی المونیتور می‌گوید: «اهمیت اعتراضات سال گذشته در ایران همه‌گیر و سراسری بودن آن است. از آن گذشته یک نکته مهم دیگر این است که این اعتراضات از سوی نخبگان سیاسی چندان پشتیبانی نشده است و آنها تنها به ابراز همبستگی اکتفا کرده‌اند. هیچ جناح سیاسی حکومتی با آنها ابراز همدردی نکرده است.»

Share