شستی در تورنتو درباره ایران؛ «چهلمین سالگرد انقلاب، آغاز جنبشی برای حمایت از حقوق بشر مردم ایران است

صدای آمریکا : «ایروین کاتلر» دادستان و وزیر دادگستری سابق کانادا در حاشیه نشستی در مورد دموکراسی در ایران گفت: «مطمئن هستیم این چهلمین سالگرد انقلاب، سرآغاز جنبشی به سوی ترویج و حمایت از حقوق بشر، به نمایندگی از تمامی مردم ایران است.»‌

روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه، در دانشکده زمین‌شناسی دانشگاه تورنتو، مراسمی با عنوان «جامعه مدنی ایران و راهی به سوی دموکراسی» به میزبانی «شوراى ملى ايران براى انتخابات آزاد» برگزار شد. مهمانانی که به این مراسم دعوت شده بودند،‌ در سخنرانی‌های خود از ابعاد مختلف، راه‌های تغییر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در ایران را بررسی کردند.

مایکل لویت، نماینده پارلمان کانادا هم از مهمانان این مراسم بود.

آقای لویت گفت: «ما امروز در این مراسم هستیم که بگوییم در چهلمین سالگرد انقلاب، هنوز و به طور مستمر، نظام حاکم حقوق مردم ایران را نقض کرده و فراتر از مرزهای ایران به دنبال بی‌ثباتی است.»

آقای لویت در پاسخ به پرسشی در مورد سیاست‌ فعلی دولت کانادا در قبال جمهوری اسلامی گفت: «سیاست فعلی دولت بسیار محکم است و آن‌ها را پاسخگو نگه می‌دارد. کانادا از تمامی ابزارهایش – از جمله در سازمان ملل و یا تحریم‌هایی که اعمال کرده – به ایران واکنش نشان داده و البته تلاش این است که صدایی باشد برای مردم ایران، و سرکوبی که با آن روبرو هستند.»

همچنین ایروین کاتلر دادستان و وزیر دادگستری سابق کانادا در سخنانی گفت: «چیزی که ما در ایران شاهد آن هستیم، این است که افراد را به جرم بیگناهی، تحت تعقیب قرار می‌دهند. یادآور حکایت زمان استالین است که می‌گفتند شخص را به ما بده، ما هر جرمی بخواهیم به او می‌چسبانیم.»

او افزود: «پیام ما ضد ایران و ایرانی نیست؛ از قضا برعکس، پیام ما به دولت و ملت کانادا این است: در همبستگی با مردم ایران در این حق مسلم، بایستید.»

«علی احساسی» و «مایکل پارسا» دو نماینده پارلمان کانادا، و نیز «رضا پیرزاده» و «نازیلا گلستان» از شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در این مراسم حضور داشتند.

در بخش گفت‌وگو و بررسی این کنفرانس، مسیح‌ علی‌نژاد، مهدی خلجی و نازیلا گلستان حضور داشتند. بحث تغییر اجتماعی در ایران و نقش فردی مردم از نکات مطرح در پنل بود.

مهدی خلجی در سخنان خود گفت: «کاری باید همه به آن توجه کنند، این است که مخالفتشان با جمهوری اسلامی، باعث نشود خودشان به جمهوری اسلامی تبدیل شوند.»‌

او همچنین تاکید کرد تنفر ورزی و نفرت‌افکنی را باید از هرگونه جنبش دموکراتیک، کنار گذاشت.

زرین محی‌الدین، برگزارکننده این مراسم در پایان گفت هدف اصلی این بود که پرسش‌های اساسی در مورد هرگونه تغییر در ایران بررسی شود که به شکل خوبی این کار انجام شد.

Share