وزیر خارجه تاجیکستان: بعضی گروه‌ها در ایران عامل ایجاد مشکل در روابط دو کشور هستند

بی بی سی : وزیر خارجه تاجیکستان روز سه‌شنبه‌، ۱۲ فوریه در نشست مطبوعاتی سالانه خود بعضی گروه‌های سیاسی و مالی ایران را عامل ایجاد مشکل در روابط دو کشور خواند. هرچند سراج الدین مهرالدین از این گروهها نام نبرد، اما آنها را به حمایت از حزب نهضت اسلامی تاجیکستان متهم کرد.

آقای مهرالدین، ضمن معرفی این حزب به عنوان سازمانی تروریستی و افراطی گفت که حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در حوادث ۴ سپتامبر سال ۲۰۱۵ در این کشور دست داشته است. منظور وزیر خارجه تاجیکستان آشوب نافرجام ژنرال عبدالحلیم نظرزاده، معاون پیشین وزیر دفاع این کشور است که در جریان عملیات نیروهای دولتی علیه او و طرفدارانش در سپتامبر سال ۲۰۱۵ کُشته شد.

دولت تاجیکستان حزب نهضت اسلامی را در حمایت از این ژنرال مجرم شناخت. دادگاه عالی کشور آن را “تشکیلات تروریستی و افراطی” معرفی و فعالیتش در قلمرو کشور را ممنوع کرد.

سراج الدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان در نشست مطبوعاتی روز ۱۲ فوریه گفت، “گروه‌‍های سیاسی و مالی در ایران از این تشکیلات تروریستی و اکستریمیستی (افراطی) حمایت می‌کنند.”

به گفته این مقام تاجیک، میان تاجیکستان و ایران در مسائل اقتصادی و اجتماعی و رفت و آمد مردم “مشکلی وجود ندارد”. آقای مهرالدین از نقش ایران در اجرای طرح‌هایی مانند نیروگاه سنگ‌توده-۲ و تونل “استقلال” ستایش کرد. او افزود: “حالا بعضی شرکت‌های ایرانی در ساختمان بزرگترین پروژه اقتصادی تاجیکستان(نیروگاه راغون) شرکت می‌کنند.”

وزیر خارجه تاجیکستان اظهار امیدواری کرد که ایران “مشکلات خرد سیاسی” را از بین خواهد برد و روابط دو کشور باز به حالت عادی بر خواهد گشت. به گفته او تاجیکستان هم به نوبه خود تلاش دارد مناسباتش با ایران را بهتر کند.

اظهار نظر وزیر خارجه تاجیکستان درباره ایران در حالی است که دیروز در سفارت این کشور در شهر دوشنبه مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار شده است. برای نخستین بار طی سه سال اخیر دستیار رئیس جمهور در مسائل سیاست خارجی در این مراسم شرکت کرده است. سراج‌الدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان ضمن سخنرانی در این مراسم ، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را به مقامات و مردم ایران شادباش گفته است.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان هم در پیامی چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را به حسن روحانی و مردم ایران تبریک گفته است. در پیام آقای رحمان از جمله آمده “تاجیکستان علاقه‌مند تحکیم و گسترش هرچه بیشتر مناسبت‌های سنتی دوستانه با ایران می‌باشد”.

به گفته رئیس جمهور تاجیکستان، این کشور و ایران می‌توانند در حوزه‌های مختلف همکاری‌های خود را توسعه بدهند که به نفع هر دو کشور و ثبات و امنیت در منطقه خواهد بود.

روابط تاجیکستان و ایران بعد از آن تغییر کرد که مقامات ایرانی گفتند، بابک زنجانی، میلیاردر زندانی بخشی از سرمایه خود را به تاجیکستان برده است. آقای زنجانی که به سرقت صدها میلیون دلار در ایران مجرم شناخته شده است، در تاجیکستان چند پروژه بزرگ را سرمایه‌گذاری کرده است.

به جز ماجرای بابک زنجانی، شرکت محی‌الدین کبیری، رهبر حزب ممنوع نهضت اسلامی در همایش بین‌المللی “وحدت اسلامی” در تهران در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۵ مناسبات دو کشور را به طور بی‌سابقه تیره کرد.

اما برخی از فعالان حزب ممنوع نهضت اسلامی که به خارج از تاجیکستان پناه برده‌اند، می‌گویند این حزب در تیره شدن روابط تاجیکستان و ایران هیچ تقصیری ندارد. به گفته آنها، هدف منع فعالیت حزب نهضت اسلامی در تاجیکستان در سال ۲۰۱۵، خارج کردن یک حزب مخالف دولت از صحنه سیاسی بوده است.

هر چه باشد، حمایت ایران از حزب نهضت اسلامی باعث شد، فعالیت چند سازمان، مؤسسه و شرکتهای ایرانی در تاجیکستان متوقف شود. تاجیکستان ایران را برای برانگیختن نزاع و حمایت از تروریسم متهم کرد.

رسانه‌های دولتی تاجیکستان حتی قتل شماری از چهره‌های سیاسی و فرهنگی این کشور در دوران جنگ داخلی سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۷ را کار ایران دانستند. اما ایران این اتهامات را پیوسته بی‌پایه خوانده و رد کرده است.

Share