تأیید پولشویی تهیه‌کننده سریال «شهرزاد» توسط دادستان تهران

کیهان لندن : دادستان تهران ورود پول کثیف به سینما توسط محمد امامی تهیه‌کننده سریال «شهرزاد» را تأیید کرد و گفت که «در سینمای ایران، افرادی به‌ اسم تهیه‌کننده، پول‌های مشکوکی هزینه می‌کنند.» وی همچنین گفته که تا پایان سال موضوع تکخوانی زن در مراسم آغازین جشنواره فیلم «فجر» را پیگیری می‌کند.

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران امروز سه‌شنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۷ در یک برنامه رادیویی ورود پول‌های کثیف در سینِما از جمله در پرونده محمد امامی و دریافت وام‌های کلان را تأیید کرد. او گفته است: «مهمترین مصداقی که وجود دارد همین ماجرایی است که اسم بردید، [سریال شهرزاد] است؛ همان سریال خانگی معروفی که تولید شد. در پرونده‌های دیگری هم این ردّ پا را می‌بینیم.»

دادستان تهران فرهنگ و سینما را مسیر خوبی برای توجیه پولشویی خواند و گفت که «اصل اینکه در فیلم‌سازی افرادی به اسم تهیه‌کننده این پول‌های مشکوک را خرج می‌کنند تأیید می‌کنم اما صرفا محدود به این پرونده نیست و در حال حاضر پرونده‌هایی داریم که این ردّ پاها معلوم است اما هنوز کیفرخواستی صادر نشده است.»

دولت‌آبادی با اعلام اینکه خواستار تهیه گزارشی در این موضوع شده، اعلام کرد که در حال حاضر پرونده‌هایی در این رابطه در دادسرای فرهنگ و رسانه وجود دارد.

دادستان تهران بطور رسمی اعلام کرد که «ما وجود پولشویی از طریق فیلم‌سازی و سینما را تایید می‌کنیم.»

دادستانی تهران همچنین در واکنش به تکخوانی خواننده زن در مراسم آغازین جشنواره فیلم «فجر» گفته که «بنای ما پیشگیری است اما اگر گزارش برسد حتما پیگیری می‌کنیم کمااینکه یک گزارش شکایت از همخوانی زن در افتتاحیه آمد که به دادسرای رسانه ارجاع شده است.»

در بخشی از مراسم آغازین جشنواره فیلم «فجر»، فیلم- تئاتر «سلام چهل سالگی» به کارگردانی محمد رحمانیان اجرا شد که با همخوانی و تکخوانی زنان در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه بود. تکخوانی زن در مراسم جشن سالگرد انقلاب با واکنش‌های بسیاری مواجه شد ولی وزیر ارشاد آن را تکذیب کرد و آن را صدای جمع‌خوانی دانست. حتی شایعاتی از استعفای عباس صالحی نیز در پی این اتفاق شنیده شد که بعدا تکذیب شد.

حالا، امروز دادستان تهران می‌گوید توجیهات وزارت ارشاد در این رابطه قانع‌کننده نبوده و «انتظار داشتیم وزارت ارشاد خودش رسیدگی کند اما متأسفانه دوستان اول تکذیب کردند اما در ادامه فیلم این همخوانی به دست ما رسید و حالا دوستان باید توضیح دهند که چرا چنین اجازه‌ای داده شده است.»

جعفری‌دولت‌آبادی ادامه داد: «وزارت ارشاد خودش باید این موضوع را مدیریت می‌کرد تا ما مجبور به مداخله و مقابله در امور فرهنگی نشویم. سعی می‌کنیم تا پایان سال به این پرونده رسیدگی شود.»

در ماه‌های اخیر، خوانندگان و موزیسین‌های مرد چون علی قمصری و حمید عسگری از حضور خوانندگان زن به روی صحنه حمایت کردند که حتی به ممنوعیت فعالیت هنری حمید عسگری خواننده پاپ نیز منجر شد.

Share