توقف کشتی‌های ماهیگیری صنعتی در آب‌های جنوب ایران توسط سپاه

کیهان لندن : نیروی دریایی سپاه در آب‌های بندر جاسک ۱۴ فروند کشتی صیادی ترال چینی و ایرانی را توقیف کرده است. دستور توقیف این کشتی‌های ماهیگیری چند روز پیشتر توسط فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران صادر شده بود.

۱۴ فروند از کشتی‌های صیادی ترال چینی و ایرانی در روزهای گذشته در آب‌های جنوبی ایران توقیف شدند. به گفته فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران کشتی‌های توقیف شده هرکدام ۲۰ تا ۴۰ تن ماهی صید کرده بودند.

حضور کشتی‌های ترال چینی در آب‌های سرزمینی ایران و صید بی‌رویه آبزیان و گونه‌های مختلف دریایی مدت‌هاست حاشیه‌هایی را به دنبال داشته است. در ایران اما حدود ۱۰ سال است که بیش از صد کشتی صیادی صنعتی با مجوز سازمان شیلات جهت بهره‌برداری از گونه خاصی از ماهیان به نام فانوس ماهی در دریای عمان و خلیج فارس حضور دارند اما این کشتی‌ها به صید همه ماهیان و آبزیان آنهم در حجم بالا اقدام می‌کنند. این موضوع نه تنها اعتراض صیادان بومی منطقه را در پی داشته بلکه آسیب جدی به منابع آبی و دریایی ایران می‌زند.

ماه‌های گذشته ویدئوها و گزارش‌هایی از حضور این کشتی‌های ماهیگیری با مجوز قانونی از دولت ایران در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ایران منتشر و موضوع اجاره آب‌های سرزمینی ایران به چین برای صیادی برجسته شد اما مقامات دولتی به شدت وجود این کشتی‌ها را تکذیب کردند.

اواخر مردادماه سال جاری و در شرایطی که اتحادیه سراسری تعاونی صیادان، حضور کشتی‌های صیادی چینی را در آب‌های ایران تکذیب کرده بود، محمدعلی حسن‌زاده معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوری اعلام کرد این آب‌ها به اجاره بلندمدت چینی‌ها در آمده است.

احمد مرادی نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی نیز وجود رانت‌ و پشت پرده‌هایی در این واگذاری را مؤثر دانسته و گفته بود: «پشت پرده صید کشتی‌های چینی در سواحل جنوبی کشور رانت‌هایی نهفته است و این افراد با استفاده از خلاءهای قانونی، صیدهای بی‌رویه توسط کشتی‌های چینی را ساماندهی کرده‌اند.»

همزمان معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران نیز به خبرگزاری ایلنا گفته بود: «حتی یک شناور چینی یا خارجی (اندونزی یا هر کشوری) در آب‌های جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و حضور این کشتی‌ها با قوانین، چارچوب‌ها و ضوابط امنیتی، نظامی و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در تضاد است.»

با پررنگ شدن حاشیه‌های حضور چینی‌ها در آب‌های سرزمینی ایران برای صید ماهی به روش ترال که به گفته کارشناسان محیط زیست مخرب‌ترین شیوه صید است و به شدت به اکوسیستم آبی زیان وارد می‌کند، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز به میدان آمد تا به حواشی پایان دهد. ظریف اوایل شهریورماه با تأیید حضور و فعالیت کشتی‌های صیادی چین در آب‌های جنوبی ایران، از این اقدام دفاع کرد و گفت: «در همه جای دنیا اجازه می‌دهند که در سواحل‌شان و آنجایی که خودشان نمی‌توانند استفاده کنند دیگران استفاده کنند. من تخصصی در این حوزه ندارم اما این کار، کار غیرمرسومی نیست. شما یک منابعی دارید، مثل نفت نیست، بلکه منابع زنده است و اگر از آن استفاده نشود نابود می‌شود یا باید دوباره تولید بشود. اگر شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید قاعده‌اش این است به دیگران اجازه صید بدهید. خیلی‌ها این کار را می‌کنند.»

اما اکنون با گذشت بیش از شش ماه از این حاشیه‌ها سپاه پاسداران وارد عمل شده و با صدور دستور «برخورد جدی» با این کشتی‌های صیادی در برابر دولت به قدرت‌نمایی پرداخته است. دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه روز چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه از صدور دستور توقیف این کشتی‌های صنعتی خبر داد و البته از فرصت استفاده کرد تا به دولت روحانی نیز بتازد.

تنگسیری گفته بود: «صاحبان سواحل، همین شهرستان‌ها و روستا‌ها هستند باید درد صیادان را بهتر و بیشتر بشناسیم و برای آبادانی کشور دست به دست هم دهیم، البته با شعار نمی‌توان کاری از پیش برد. نباید امرار معاش ساحل‌نشین روستایی که از طریق ماهیگیری است، از بین برود.»

فرمانده نیروی دریایی سپاه با طعنه به دولت روحانی گفته بود: «امروز برخی با عملشان نان را از یک روستایی گرفته و در دهان یک بیگانه می‌گذارند. این برای ما قابل قبول نیست! این موضوع برای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسدران انقلاب اسلامی قابل قبول نیست، چرا که مردم، ولی نعمتان انقلاب اسلامی هستند و ما نیز مدافع مردم هستیم.»

سردار تنگسیری در ادامه با ژست «دفاع از مردم» افزوده بود: «بدون واسطه از آقای وزیر (جهاد کشاورزی) ۲۰ مجوز برای مردم ابوموسی درخواست کردم و وزیر در پاسخ این خواسته من گفت «به دلیل عدم ظرفیت دریا، صدور مجور ممکن نیست». در همان جلسه گفتم که کشتی‌های چینی و خارجی صید ترال و کف انجام می‌دهند و هر چه هست را جمع می‌کنند و می‌برند؛ اعطای ۲۰۰ مجوز به مردمی که در جزیره هستند امکان ندارد؟ با توجه به زمان خاص صید و تخمگذاری میگو و ماهی‌ها باید در صیدگاه‌های اطراف که تخم‌گذاری ماهی و میگو صورت می‌گیرد، صیادی ممنوع باشد.»

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران درباره علت دخالت در موضوع حضور کشتی‌های ماهیگیری چینی در آب‌های ایران گفته بود که «همه به خوبی می‌دانیم که فانوس‌ماهیان در عمق زندگی می‌کنند و کشتی‌های فانوس باید به عمق زیاد بروند و صید فانوس انجام دهند، نه در ساحل. در سالیان قبل یکی از همین کشتی‌ها در بندرعباس آتش گرفت. صید صنعتی که باید در اقیانوس هند صورت گیرد، در کنار صیادان محلی و در آب‌های سرزمینی انجام می‌شود؛ از این رو نیروی دریایی سپاه، آنها را توقیف کرده است. از همه جا تماس گرفتند و قول دادند که در آب‌های سرزمینی حضور نمی‌یابند، اما در سردخانه‌های شش کشتی توقیف شده، ماهی‌هایی که صید آنها مجاز نیست موجود است و صید قابل توجهی انجام داده‌اند. بعضی از این ماهی‌های صیدشده توسط این کشتی‌ها، خوراک ماهی‌های دیگر است که با صید گونه‌های یک ماهی، گونه‌های دیگر هم کم می‌شود.»

تنگسیری همچنین از راه‌اندازی بسیج دریایی خبر داده بود: «ما دنبال راه‌اندازی بسیج دریایی هستیم که خود مردم برای دریا امنیت ایجاد کنند و اگر جایی تخلفی صورت گرفت با ما تماس بگیرند. در بحث بسیج دریایی نیز کمک‌هایی برای خرید ماهی و تدابیری برای ادوات صیادی اندیشیده‌ایم.»

Share