سرپرست وزارت دفاع آمریکا، پس از اظهارات اخیر ترامپ، برای اطمینان دادن به مقام‌های عراقی وارد بغداد شد

رادیو فرانسه : “پاتریک شاناهان”* سرپرست وزارت دفاع آمریکا، روز سه شنبه ١۲ فوریه/ ۲۳ بهمن در سفری اعلام‌نشده وارد بغداد شد؛ وی در این سفر قرار است با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و مقامات نظامی این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

پاتریک شاناهان در این سفر تلاش می‌کند تا به نگرانی‌های مقامات عراقی درباره آینده نیروهای آمریکایی در این کشور پاسخ دهد.

براساس گزارش رسانه‎های عراقی، سفر پاتریک شاناهان* با هدف بررسی عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه و آینده حضور نظامیان آمریکا در عراق انجام شده است.
وزارت امور خارجه آمریکا، هدف این سفر را تأکید بر اهمیت حق حاکمیت دولت عراق و بررسی آینده وضعیت نیروهای آمریکایی در این کشور اعلام کرد.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا، در حالی به بغداد سفر می‌کند که اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود «آمریکا باید از حضور در عراق، برای رصد اقدامات ایران استفاده کند»، موجب انتقادهای گسترده در عراق خصوصاً نزد گروه‌ها و فراکسیون‌های پارلمانی نزدیک به مواضع ایران در این کشور شده است؛ آنها خواستار تصویب قانونی، برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور هستند. در این رابطه یک طرح قانونی برای برنامه زمان‌بندی‌شده خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق، به پارلمان این کشور ارائه شده است.
در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که ٢ گروه نیرومند پارلمان عراق: گروه مقتدی صدر به عنوان قهرمان استقلال و گروه پارلمانی نزدیک به ایران، درباره تصویب این طرح اتفاق نظردارند.

گفتنی است که صحنه سیاسی عراق بعد از انتخابات و تشکیل کابینه این کشور، پر از کشمکش‌های حزبی و ائتلافی بوده و طی یکسال گذشته کمتر اتفاقی رخ داد که همه طرف‌ها موضعی یکسان گرفته و در مقابل آن بایستند.

بلافاصله پس از اظهارات دونالد ترامپ درباره رصد ایران توسط نیروهای آمریکایی در عراق، “حسن الکعبی” نایب رئیس پارلمان عراق، با صدور بیانیه‌ای خطاب به دونالد ترامپ گفت: «نیروهای نظامی و مستشاران نظامی آمریکایی را از طریق قانون و با اراده ملی (از عراق) بیرون خواهیم کرد».

روز بعد نیز “برهم صالح”، رئیس جمهوری این کشور در همایشی در بغداد در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ گفت: «آمریکا حق چنین کاری و هر کار دیگری خارج از چارچوب توافقنامه امضاشده امنیتی میان دو کشور را ندارد؛ ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم.

سپس “عادل عبدالمهدی” نخست وزیر عراق نیز از ترامپ خواست که سخنان اخیر خود مبنی بر استفاده از عراق، به عنوان پایگاه برای زیرنظر داشتن ایران را پس‌بگیرد.

در همین حال، رهبران جریانات و گروه‌های مختلف سیاسی از جمله “ایاد علاوی” رهبر فراکسیون الوطنیه، “حیدر العبادی” رهبر ائتلاف نصر، “سید عمار حکیم” رهبر جریان حکمت ملی، “مقتدی صدر” رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون، “هادی عامری” رهبر ائتلاف فتح، دولت القانون به رهبری “نوری مالکی”، علیه اظهارات دونالد ترامپ در این خصوص موضع‌گیری کرده و آن را محکوم کردند.

در همین حال، موضع‌گیری “آیت‌الله سیستانی”، مرجع عالی شیعیان عراق، در دیدار نماینده ویژه جدید دبیرکل و رئیس هیأت یاری‌رسانی سازمان ملل به عراق، از سوی ناظران سیاسی به عنوان نقشه راه نیروهای سیاسی شیعه این کشور در این‌باره تبیین شده است.
آیت‌الله سیستانی گفت: «عراق می‌خواهد با همه کشورهای همسایه و دیگر دولت‌ها، رابطه خوب و متعادل و مبتنی بر صلح و منافع مشترک و بدور از مداخله و یا نقض حاکمیت و استقلال خود داشته باشد. عراق نباید پایگاهی برای وارد کردن آسیب و یا زیانی به کشوری دیگر باشد».

“پاتریک شاناهان” در گفتگو با خبرنگارانی که با او در این سفر همراه هستند گفت: «ما به دعوت دولت عراق اینجا هستیم» و منافع ما در این کشور «ساختن توانایی امنیتی عراق» را تجویز می‌کند.
سرپرست وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت که در گفتگو با مقامات عراقی «من می‌خواهم مستقیماً از زبان آنان بشنوم که چه چیزی آنان را نگران کرده است؟»

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا دیروز دوشنبه در سفری از پیش اعلام‌نشده به کابل رفت و با مقامات دولت افغانستان و فرماندهان آمریکایی مستقر در این کشور دیدار کرد.

یادآور می شویم که نیروهای آمریکایی در سال ٢٠۱١ خاک عراق را ترک کردند. بخشی از این نیروها در سال ٢٠۱٤ برای مبارزه با داعش در صدر یک ائتلاف بین‌المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.
وزارت دفاع آمریکا می‌گوید، تهدید داعش در عراق هنوز تمام نشده است و این موضوع ادامه استقرار نیروهای آمریکایی در کنار نیروهای عراقی را تجویز می‌کند.

Share