تکذیب خبر درخواست خامنه‌ای از مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب جایگزینش

محسن مجتهد شبستری، یکی از اعضای کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان رهبری، خبر منتشر شده درباره درخواست علی خامنه‌ای برای انتخاب جانشین وی ظرف مدت سه سال آینده را تکذیب کرد.

وی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا تاکید کرد که «اصلاً چنین موضوعاتی در مجلس خبرگان مطرح نشده ‎است و بعید هم می‎دانم چنین باشد».

مجتهد شبستری همچنین درباره گزینه‎های مطرح شده برای جانشینی رهبر جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی و احمد خاتمی نیز گفت: «اصلاً و ابداً چنین چیزهایی در خبرگان مطرح نیست».

۲۱ بهمن خبری در یک کانال تلگرامی با نام «تهران تایمز» منتشر شد، مبنی بر اینکه یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده اصفهان در مجلس خبرگان رهبری، گفته است که خامنه‌ای از مجلس خبرگان خواسته تا «پس از سه سال یک نفر به‎عنوان رهبر بعدی کشور معرفی شود.

براساس این خبر مجلس خبرگان رهبری نیز «اسامی ۹ نفر را برای تشکیل شورای رهبری اعلام »کرده است.

با این حال دفتر امام جمعه اصفهان این خبر را « کذب»، «غیرواقعی و ساخته عوامل خارجی» خواند.

احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، روز شنبه، ششم بهمن‌ماه، در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که «مطلقا هیچ فرد خاص یا افرادی برای آینده رهبری مطرح نشده است.»

وی اما در سال ۹۵ با اشاره به تشکیل کمیته‌ای محرمانه در این مجلس برای انتخاب رهبر آینده جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که کمیته تعیین رهبری در حال بررسی افراد صاحب صلاحیت برای این جایگاه است.

در همان سال اکبر هاشمی رفسنجانی نیز گفته بود که این کمیته «در مقطعی پس از مذاکره با چند صد نفر»، دو نفر را «به صورت سری» به عنوان گزینه رهبری آینده جمهوری اسلامی معرفی کرده بود.

در سه سال گذشته و به‌ویژه پس از انتشار خبر بیماری علی خامنه‌ای، اظهار نظر مقامات جمهوری اسلامی نیز دربارهٔ رهبر آینده کشور افزایش یافته است.

Share