امام جماعت زن مسجد برلین: حقوق زنان در کشورهای اسلامی پایمال می‌شود

چرا هنوز سکسوالیته زن در جوامع اسلامی تابو است؟ سیران آتش، وکیل و موسس مسجد لیبرال برلین می‌گوید: «سرکوب زن و کنترل بدنش در کشورهای اسلامی ریشه‌های فرهنگی، سنتی و دینی دارد.»

«محبت نیوز»- موسس و امام جماعت زن مسجد لیبرال برلین که در کنفرانسی با نام «زن و سکسوالیته: پایانی برای یک تابو؟» در برلین سخن می‌گفت، گفت: «اگرچه برای مثال رابطه جنسی پیش از ازدواج در متون اسلامی چه برای زن و چه برای مرد به یک میزان پذیرفته نیست اما جوامع اسلامی رفتار متفاوتی درباره رابطه جنسی زنان پیش از ازدواج نشان می‌دهند و برای مردان این مورد را به مراتب آسان‌تر می‌گیرند.»

به گزارش امل برلین، سیران آتش که از معدود امام‌‌جماعت‌های زن مسجد در جهان است، معتقد است که «اسلام به یک انقلاب جنسی نیازمند است.» او در سال‌های گذشته کتابی هم با همین نام منتشر کرده است. آتش که اصالتش به کردهای ترکیه بازمی‌گردد، در آلمان بزرگ شده است و از نواندیشان مذهبی محسوب می‌شود. در مسجدی که او امامش است، زنان می‌توانند بدون حجاب اسلامی در کنار مردان نماز بخوانند؛ از حضور هم‌جنسگرایان و دیگر اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نیز در این مسجد استقبال می‌شود.

این امام مسجد می‌گوید: «اگرچه مردسالاری ساختاری‌ست که هم‌چنان در همه جهان وجود دارد اما به دلیل روند متفاوت پیشرفت و توسعه در کشورها، حقوق زنان در کشورهای اسلامی به مراتب بیشتر و جدی‌تر پایمال می‌شود. این‌که مثلن کشورهای اسکاندیناوی در حمایت از حقوق زنان پیشرفته‌تر هستند، به این معنی نیست که در آن‌جا حق زنی پایمال نمی‌شود، اما ابعاد آن به طرز معنا‌داری متفاوت است.»

او می‌گوید: «باید بپذیریم که وضعیت حقوق زنان در کشورهای اسلامی به مراتب بدتر از کشورهای غربی‌ست. حکومت‌ها در کشورهای اسلامی دموکراتیک نیستند و معتقدند که باید بر اساس قوانین اسلامی خودشان عمل کنند و به حقوق بشر پایبند نیستند.»

دینا وهبا، فعال حقوق زنان مصری می‌گوید: «کنترل بدن زن زیرساخت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دارد که در تمام دنیا بحث درباره حقوق زنان و اصلن جنسیت زن را چالش برانگیز می‌کند.» او توضیح می‌دهد: «در بسیاری از کشورهای اسلامی به زن به مثابه ملک نگاه می‌شود؛ کسی که بخشی از املاک زن یک مرد است: پدر یا همسر.»

Share