دلار در بازار آزاد ایران دوباره تا ۱۳ هزار تومان اوج گرفت

رادیو فردا : قیمت دلار در بازار آزاد ایران دوباره از مرز ۱۳ هزار تومان گذشت که بیشترین میزان از آبان ماه سال جاری است.

قیمت دلار در بازار آزاد ایران، دوشنبه ۲۹ بهمن ماه نسبت به روز پیش حدود ۵۵۰ تومان (۴٫۵ درصد) افزایش یافته و نسبت به روز مشابه سال گذشته تقریباً سه برابر شده‌است. قیمت دلار در ۲۹ بهمن پارسال ۴۵۷۵ تومان بود.

ظاهراً تعویق بررسی لایحه کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام باعث اوج‌گیری قیمت دلار شده‌است. قیمت دلار از روز یکشنبه مجموعاً حدود هزار تومان افزایش داشته hست.

بر اساس اعلام شماری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، این مجمع در جلسه روز شنبه، ۲۷ بهمن‌ماه، نتوانست بر سر تأیید یا رد لایحه پالرمو به نتیجه برسد و تصمیم‌گیری دربارهٔ پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی بار دیگر به جلسه بعدی این مجمع موکول شد.

پالرمو یکی از لوایح چهارگانه دولت برای برآوردن انتظارات گروه ویژه اقدام مالی «اف‌ای‌تی‌اف» است و این نهاد بین‌المللی علیه پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم مهرماه سال جاری برای چهار ماه (پایان فوریه؛ ۱۰ روز دیگر) به ایران فرصت داد تا لوایح آن را تصویب و اجرا کند.

طی هفته جاری، فرصت ایران برای تصویب این لوایح به پایان می‌رسد. تعلیق بررسی لایحه پالرمو در حالی است که نشست گروه اقدام مالی «اف‌ای‌تی‌اف» از روز یکشنبه هفته جاری به مدت ۵ روز آغاز شده و در این دور نشست، موضوع الحاق ایران به «اف‌ای‌تی‌اف» نیز بررسی شده و روز جمعه ارزیابی ناظران این گروه دربارهٔ ایران، ارائه خواهد شد.

در تصاویری که خبرگزاری‌ها از جلسه شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرده‌اند، صندلی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران خالی است. او در هفته‌های اخیر در گلایه به بلاتکلیف ماندن این لوایح در مجمع به اعتراض در جلسات حضور نمی‌یابد.

در همین حال لایحه دیگری از این لوایح چهارگانه که به دلیل اختلاف نظر بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شده، لایحه موسوم به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (سی‌‌اف‌تی) است که هنوز حتی در دستور کار این مجمع قرار نگرفته‌است.

معلوم نیست قیمت دلار در روزهای آتی چه مسیری در پیش بگیرد، اما در تابستان سال جاری بهای دلار در برخی روزها حتی به ۱۹ هزار تومان نیز اوج گرفت، اما از مهرماه دوباره فروکش کرد.

ایران می‌گوید بازار ارز را کنترل کرده‌است. طی ماه‌های گذشته افراد زیادی با اتهام «اخلال در نظام ارزی» بازداشت و محاکمه شده‌اند.

محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه ۲۸ بهمن ماه اسامی ۱۴ نفر محکومین پرونده دادگاه‌های ویژه در رابطه با ارز را بیان کرد که ۱۱ مورد آنها به ۱۰ تا ۲۵ سال زندان محکوم شده بودند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز یک‌شنبه در حساب اینستاگرامش با تأیید افزایش نسبی قیمت‌ها در بازار ارز نوشته بود که بانک مرکزی در صورت ضرورت اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

Share