تهدید مجدد مادر اسماعیل بخشی به بازداشت

ایران وایر : خانواده «اسماعیل‌بخشی»، کارگر زندانی به همراه جمعی دیگر از کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» امروز ۲۹ بهمن ماه در مقابل دادگستری شوش تجمع کردند. آن‌ها با در دست داشتن دست‎نوشته‌هایی، به ادامه بازداشت و بی‌خبری از وضعیت این فعال کارگری اعتراض کردند.

روز گذشته مادر و چند نفر از نزدیکان خانواده بخشی برای پی‎گیری وضعیت اسماعیل به دادستانی مراجعه کرده بودند. اعتراض آن‌ها منجر به صدور حکم بازداشت مادر وی شد. مادر اسماعیل بخشی در همان لحظه به دلیل فشار ناشی از هجوم مأموران، دچار حمله عصبی شده و به دلیل وخامت حالش، به بیمارستان منتقل شده است.

یک منبع آگاه از تهدید مجدد مادر نمایندهٔ شورای مستقل کارگری در سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به بازداشت در تجمع امروز خبر می‌دهد. او به «ایران‎وایر» می‌گوید: «”صادقی”، رییس اداره اطلاعات شوش مثل روز گذشته در دادگستری با مادر اسماعیل بخشی درگیر شد و او را تهدید کرد.»

تنها خواسته خانواده اسماعیل بخشی و کارگران حاضر در تجمع امروز مقابل دادگستری شوش، آزادی فوری نماینده کارگران بوده است. منبع آگاه «ایران‌وایر» می‌گوید: «پس از بی‌احترامی مسوولان دادستانی شوش به خانواده آقای بخشی و ارایه پاسخ‌های نامشخص در مقابل پرسش‌های آن‌ها، دادستان این شهر هم وقتی با اصرارشان برای مشخص شدن وضعیت اسماعیل روبه‌رو شد، دستور بازداشت آن‎ها را صادر کرد.»

این منبع مطلع که نمی‌خواهد نامش فاش بشود، می افزاید: «به دنبال صدور دستور بازداشت روز گذشته، حال مادر اسماعیل بد و به بیمارستان منتقل شد.»
این منبع توضیح می‌دهد: «ماجرا این‌طور شروع می‌شود که در پی بحث شفاهی مادر اسماعیل با شخص دادستان، وی دستور بازداشت مادر آقای بخشی را صادر کرده است. ماموران دادستانی اما وقتی متوجه وخامت حال او شدند، از بازداشتش منصرف شدند.»

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که از وضعیت «سپیده قلیان»، فعال کارگری و سایر کارگران بازداشت شده هیچ خبری در دست نیست. مدت زمان بازداشت و محل نگه‌داری آن‎ها هم هنوز مشخص نشده است.

سوی دیگر ماجرا، «فرزانه زیلابی» است؛ وکیل اسماعیل بخشی که در هفته گذشته به عنوان مطلع به دادگاه احضار شده بود، روز گذشته و پس از مراجعه به دادگاه اعلام کرد: «احضار این‎جانب از ناحیه شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش بر مبنای گزارش حفاظت اطلاعات دادگستری در خصوص مطرح کردن شکنجه آقای اسماعیل بخشی با اشاره به یک مصاحبه بود.»

خانم زیلابی در تشریح جزییات جلسه دادگاه، با توضیح اتهاماتی که به طور غیرقانونی به وی داده‌اند، گفته است: «با توجه به عناوین مجرمانه به کار برده شده در گزارش، مانند “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “کمک به ایجاد هجمه تبلیغاتی علیه نظام” و… از پاسخ دادن به پرسش‌هایی که من را مخاطب مستقیم گزارش قرار داده بود، خودداری کردم. چون اگرچه در ابلاغیه به عنوان “مطلع” احضار شدم اما در ماهیت امر، در جایگاه مطلع قرار نگرفته بودم.»

وی درباره نحوه دفاع خود از موکلش و هم‎چنین عدم پاسخ‎گویی به سوالاتی که احضار به عنوان مطلع را به احضار به عنوان متهم تبدیل می‌کرده، گفته است: «با توجه به این که در پرونده مطرح علیه آقای اسماعیل بخشی با موضوع “نشر اکاذیب” به دلیل مطرح کردن شکنجه و نیز شکایت از مأموران امنیتی به همین دلیل و هم‌چنین شکایت به “کمیسیون اصل ۹۰” مجلس شورای اسلامی و دیگر اقدامات قانونی، وکالت وی را به عهده دارم و نظربه جاری بودن پرونده، مستند و مستدل از پاسخ‎گویی خودداری کردم. چون افشای اسرار حرفه‌ای توسط وکیل هم جرم است و هم تخلف انتظامی.»

تخلفات مدیران شرکت نیشکر هفت تپه

۲۴ بهمن‌ماه جاری سخن‏گوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در خصوص تخلفات مدیران شرکت نیشکر هفت تپه به رسانه‌ها گفته بود: «طبق پی‏گیری‌هایی که در موضوع نیشکر هفت تپه انجام دادیم، متوجه شدیم که کل ارز مورد نیاز آن‏ها ۱۲ میلیون دلار بوده است که برخی افراد با زد و بند و ارایه مدارک سوری، مبلغی بالغ بر ۲۸۰ میلیون یورو پول دریافت کرده‌اند. به طوری که یک ریال از این مبلغ برای اهداف مورد نظر کارخانه هزینه نشده است.»

۲۶ بهمن‌ماه نیز کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه با انتشار اطلاعیه‌ای، از تحت فشار بودن اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت تپه برای نوشتن تکذیبیه در مورد شکنجه و اذیت و آزار روحی و روانی در حین دستگیری و بازداشت تحت فشار وزارت اطلاعات خبر داده بود.

این اطلاعیه ضمن اشاره به نگه‎داری اسماعیل بخشی در سلول انفرادی بازداشتگاه امنیتی اداره اطلاعات خوزستان بدون هرگونه بازجویی، درباره منفعتی که به واسطه این بازداشت به دستگاه امنیتی می‌رسد نوشت: «این تداوم بازداشت عملا از دو جهت برای مقامات امنیتی سود دارد؛ یک این که به واسطه این که اسماعیل در زندان است، نمی‌تواند شکایاتش در مورد ضرب و شتم در حین بازداشت و آزار و اذیت روحی و روانی در دوران بازداشت را پی‎گیری کند و هم‎چنین باقی‎مانده آثار شکنجه در دوران بازداشت در طی مدت بازداشت مجدد از بین می‌رود. دوم این که با نگه‌داشتن وی در سلول انفرادی بدون هیچ گونه بازجویی، تلاش دارند با اعمال فشارهای روحی و روانی بر اسماعیل بخشی، او را برای نوشتن نامه تکذیبیه تحت فشار قرار دهند.»

سندیکای کارگران هفت تپه در اطلاعیه خود با انتقاد از عدم رسیدگی به شکایت اسماعیل بخشی، از ماموران اداره اطلاعات به وجود استاندارد دوگانه رسیدگی به شکایات در دستگاه قضایی اشاره کرده و ‌نوشته است: «چرا قوه قضاییه به جای رسیدگی به شکایات اسماعیل بخشی بدون هیچ بررسی، بلافاصله وی را بازداشت می‌کند اما با طرح شکایت وزیر اطلاعات علیه اسماعیل بخشی، او را دستگیر می‌کند؟ این برخورد غیرعادلانه به ما کارگران نشان می‌دهد که ما نباید هیچ امیدی به قوه قضاییه برای رسیدگی به خواسته‌هایمان داشته باشیم.»

سندیکای کارگران هفت تپه در پایان، اعمال فشار بر اسماعیلی بخشی را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط وی شده است.

Share