اجلاس سران کشورهای اروپای مرکزی و اسرائیل لغو شد

رادیو فرانسه : اجلاس سران کشورهای گروه «ویسگراد» و اسرائیل که قرار بود فردا در بیت المقدس برگزار شود، در پی بحران در مناسبات میان لهستان و اسرائیل لغو شد. دولت لهستان صبح دوشنبه ١٨ فوریه/ ٢٩ بهمن، برای اعتراض به سخنان وزیر امور خارجۀ اسرائیل اعلام داشت که از شرکت در نشست مشترک سران کشورهای اروپای مرکزی موسوم به گروه ویسگراد خودداری می کند. در پی این تصمیم اجلاس سه شنبه به دیدارهای غیر رسمی دوجانبه تغییر یافت.

نخست وزیر لهستان برای ابراز ناخرسندی و اعتراض به سخنان وزیر امور خارجۀ اسرائیل، روز یکشنبه شرکت خود در نشست مشترک گروه ویسگراد با تل آویو را لغو کرد. وی در ابتدا اعلام داشت که تنها وزیر امور خارجۀ این کشور در نشست حضور خواهد داشت، اما صبح دوشنبه شرکت کشور خود را در این اجلاس لغو کرد و خواستار توضیحات مقامات اسرائیلی در بارۀ اظهاراتِ بگفتۀ وی «نژاد پرستانه و غیرقابل قبول» رئیس جدید دیپلماسی اسرائیل شد.

«اسرائیل کاتز»، وزیر امور خارجۀ دولت یهود، روز یکشنبه با اشاره به دوران جنگ دوم جهانی در گفتگو با تلویزیون «ای۲۴» گفته بود که «شمار بسیاری از لهستانی‌ها با نازی‌ها همکاری کردند و چنانکه اسحاق شامیر، نخست وزیر پیشین اسرائیل، گفته است، برای آنان، ضدیت با یهودیان با شیر مادر اندرون می‌شود». اگر ناخرسندی دولت لهستان از مقامات اسرائیل با واکنشی این چنین روبرو شد، از آنروست که، بنوشتۀ روزنامه‌ها، چندی پیش نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، خود نیز از نقش لهستانی‌ها در اجرای هولوکاست – کشتار یهودیان در آلمان نازی – سخن گفته بود. بنیامین نتانیاهو در پی فاش شدن این سخنان تاکید کرد که مطبوعات اسرائیل نظرات او را نادرست منعکس کرده‌اند، زیرا وی تنها از «برخی لهستانی‌ها» سخن گفته است و هرگز همۀ شهروندان این کشور را در این زمینه مسئول ندانسته است.

به نظر می‌رسد که این توضیحات برای نخست وزیر لهستان کافی نبوده است، بویژه آنکه این کشور اخیراً قانونی را وضع کرد که بر اساس آن «مسئول شناختن لهستان در کشتار یهودیان» جرم تلقی می‌شود.

وزارت امور خارجۀ اسرائیل تائید کرد که اجلاس فردا لغو گردیده و نشست سران به دیدارهای دوجانبه میان مقامات اسرائیل و هر یک از سه کشور دیگر عضو گروه ویسگراد – مجارستان، اسلوواکی و جمهوری چک – بدل شده است.

Share