سفیر آلمان در تهران: اینستکس برای دور زدن تحریم‌ها نیست

دویچه وله : سفیر آلمان در تهران در گفت‌و گو با خبرگزاری تسنیم تاکید کرده که اینستکس علیه هیچ کشوری و برای دور زدن تحریم‌ها نیست. او پذیرش استانداردهای FATF را برای اجرای اینستکس ضروری دانسته است.

خبرگزاری تسنیم با میشائيل کلور برشتولد، سفیر آلمان در تهران گفت‌وگو کرده است. سفیر آلمان در این گفت‌وگو تصریح کرده که کانال مالی اینستکس علیه هیچ کشوری نیست و برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به وجود نیامده بلکه تنها می‌خواهد معاملات قانونی را امکان پذیر کند.

او تاکید می‌کند که در این کانال مالی، پول در اروپا تنها میان شرکت‌های اروپایی و در ایران فقط میان شرکت‌های ایرانی در جریان خواهد بود.

سفیر آلمان در این باره که آیا “شرط” اروپا برای اینستکس، تصویب و تایید نهایی افی‌آی‌تی‌اف در ایران هست گفت: «واقعیت این است که بانک‌های طرف قرارداد با شرکت‌های اروپایی که ایران روی همکاری‌شان حساب کرده است خود را متعهد به توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در زمینه مبارزه و ممانعت از پولشویی و تأمین مالی تروریسم کرده‌اند. این بدان معناست که پرداخت‌های آنها برای معاملاتی که از طریق اینستکس تسویه شده‌اند تنها زمانی امکان‌پذیر است که امور شرکای تجاری ایرانی‌شان هم طبق استانداردهای بین‌المللی بررسی شده باشد، به همین دلیل هم صحبت شرط و شروط نیست، این یک بحث انحرافی‌است که با واقعیات همخوانی ندارد و ذهن مردم ایران را منحرف می‌سازد.»

او همچنین تاکید کرد که “اینستکس باید استانداردهای بین‌المللی درخصوص مبارزه و ممانعت از پولشویی و تأمین مالی تروریسم را به‌صورت صددرصد مورد توجه قرار دهد.” سفیر آلمان این این موضوع را برای جلب اعتماد و استفاده بخش خصوصی از اینستکس اجتناب‌ناپذیر دانست.

جناح تندروی حاکمیت ایران می‌گوید اروپا برای اینستکس شرط گذاشته و معتقد است ایران نباید این شرط را بپذیرد. به همین دلیل سرنوشت دو لایحه CFT و پالرمو که لازمه بیرون ماندن ایران از لیست سیاه FATF است، همچنان نامعلوم است و تا کنون مجمع تشخیص مصلحت نظام از تایید یا رد آنها خودداری کرده است.

سفیر آلمان در تهران در این باره که آیا اینستکس فقط برای غذا و داروست یا اقلام دیگر را نیز در بر می‌گیرد، گفت: «تمرکز اینستکس در مرحله اول بر آن بخش‌هایی که برای مردم ایران حیاتی‌ است، خواهد بود که اولاً بخش اساسی صادرات فعلی اروپا به ایران را شامل می‌شود و ثانیاً مهمترین بخش از نیازهای روزانه فعلی مردم ایران است یعنی دارو، محصولات پزشکی، مواد غذایی و اقلام کشاورزی. در عمل مشخص خواهد شد که با چه سرعتی می‌توانیم کار را پیش ببریم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کلور برشتولد همچنین تصریح کرد که تلاش اروپا بر پایدار ماندن توافق اتمی با ایران است و هدف اولیه راه‌اندازی اینستکس را “تسهیل روابط تجاری میان ایران و اروپا” دانست و گفت: «از این طریق [راه‌اندازی اینستکس] مجدداً بر اراده و تلاش خود برای حفظ ضوابط اقتصادی برجام مهر تأیید زدیم.»

در عین حال اما سفیر آلمان تاکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران تنها نگرانی اروپا نبوده و نیست: «ما همواره به‌صورت خیلی شفاف بیان کرده‌ایم که در بسیاری از زمینه‌ها اختلاف نظر زیادی با هم داریم و این‌که باز هم از لحاظ سیاسی به هم نزدیک شویم تنها زمانی امکان‌پذیر است که بتوانیم راجع به همه موضوعات با هم صحبت کنیم.»

سفیر آلمان بیانیه اتحادیه اروپا در محکومیت برنامه موشکی ایران را در همین راستا دانست.

برشتولد به تلاش‌های سه کشور اروپایی موسس اینستکس، آلمان، فرانسه و بریتانیا اشاره کرد و گفت این تلاش‌ها بسیار هزینه‌بر بوده‌اند. او گفت: «ما با اینستکس از نظر سیاسی قدم به سرزمینی ناشناخته گذاشتیم. این تلاش فوق‌العاده سیاسی را نباید دست‌کم گرفت.»

سفیر آلمان در ایران در نهایت تصریح کرد که این شرکت‌های اروپایی هستند که تصمیم می‌گیرند با ایران تجارت کنند یا نه و هیچکس نمی‌تواند آنها را مجبور به تجارت با ایران کند. در عین حال او گفت که اینستکس به شرکت‌هایی که برنامه‌های تجاری‌شان تا به امروز به بن‌بست خورده‌، کمک خواهد کرد.

اینستکس “Instex” مخفف عبارت “Instrument in Support of Trade Exchanges” (ابزار حمایت از مبادلات تجاری) است. وظیفه این نهاد ارائه مشاوره به شرکت‌های اروپایی و همچنین ممکن ساختن مبادلات تجاری بین این شرکت‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی ایران در فراسوی سوئیفت و تحریم‌های بانکی است.

Share