رهبر مخالفان ونزوئلا با کمک ارتش چالش ممنوعیت خروج از کشورش را پشت سر گذاشت

العربیه : خوان‌ گوایدو، رییس جمهوری موقت ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور شامگاه جمعه ۲۲ فوریه اعلام کرد ارتش در کمک به او برای پشت سر گذاشتن چالش ممنوعیت مسافرت به خارج از کشور که از سوی دولت نیکولاس مادورو علیه او اعمال شده است «مشارکت» داشته تا او بتواند در کنسرت موسیقی خیریه‌ای در کلمبیا حضور یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خوان گوایدو که خود را به عنوان رییس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرده و از سوی ۵۰ کشور به رسمیت شناخته شده است با حضور در این کنسرت موسیقی خیریه‌ای در کلمبیا گفت:« ما به لطف مشارکت نیروهای مسلح در این عملیات است که این‌جا حضور داریم».

پس از آنکه نیکلاس مادورو به ارتش ونزوئلا دستور داده تا مانع از ورود کمک‌های بشردوستانه به این کشور شود، گوایدو جهت جمع آوری و وارد کردن این کمک‌های بشردوستانه از مرزهای کشورش عبور کرده و به کلمبیا رفته است.

پس از آن‌که نیروهای پلیس ونزوئلا به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کرده و ۲ تن از معترضان را هنگامی که برای ممانعت از بسته شدن گذرگاه مرزی با برزیل تلاش می‌کردند، کشتند آنتونیو گوتیریش، دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه ۲۲ فوریه از مقامات ونزوئلا خواست تا مانع از کاربرد نیروی کشنده علیه تظاهرات کنندگان در این کشور شوند.

گوتیریش در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد: «سازمان ملل متحد به فعالیت‌های خود بر مبنای اصول انسانی، بی طرفی، شفافیت، استقلال و همکاری با موسسه‌های ونزوئلا برای فراهم کردن کمک به مردم ونزوئلا و کسانی که به کمک نیاز دارند، ادامه خواهد داد».

بنا به گزارش سازمان حقوقی «کایب کایب» یک مرد به همراه همسرش کشته و ۱۵ تن دیگر از ساکنان اصلی ونزوئلا در درگیری با سربازان ونزوئلایی مجروح شدند.

این درگیری‌ها در ایالت بولیوار در جنوب شرق ونزوئلا در نزدیکی مرز با برزیل جایی که نیکلاس مادورو پنج‌شنبه به ارتش دستور داده تا گذرگاه‌ مرزی در این منطقه را ببندند.

Share