علی شمخانی: مذاکره با آمریکا بی‌معنی است، ترامپ اهل جنگ نیست

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه، چهارم اسفندماه، مصاحبه‎ای از علی شمخانی دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی منتشر کرده که او در آن از بی‎معنی بودن مذاکره با دولت ترامپ، امکان قطع جریان نفت بدون بستن تنگه و تحوّل مهم در زمینه بازدارندگیِ مقاومت در سوریه در برابر حملات ایذایی ارتش اسرائیل صحبت کرده است.

شمخانی در این مصاحبه با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای ائتلاف‌سازی علیه جمهوری اسلامی مدعی اختلاف نظر بین کشورهای عربی در این زمینه شده و گفته «حتی امارات هم مواضع کاملاً منطبقی با عربستان ندارد و داخل امارات متحده حاکمانی هستند که پیام همکاری و رفع سوء تفاهم می‌دهند.»

او همچنین در مورد احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران نیز گفته «بطور قطع چون می‌دانند که نمی‌توانند بجنگند، صدای تهدید را شدیدتر می‌کنند. روش ترامپ این است؛ ترامپ اهل جنگیدن نیست؛ برای اینکه نجنگد، تهدید می‌کند.»

خبرنگار تسنیم از شمخانی پرسیده «برخی هدف آمریکا از فشار را کشاندن ایران پای میز مذاکره یا براندازی می‌دانند. با توجه به اینکه از سال آینده به‌تدریج نزدیک به فضای انتخاباتی در آمریکا خواهیم شد، آیا این امری محتمل است که ایران از یک طرف به‌دلیل فشارها، و از طرفی دیگر با گمانه معامله با ترامپ در آستانه انتخابات آمریکا، وارد مذاکره و معامله شود؟»

شمخانی در پاسخ مذاکره را «بی‌معنی» دانسته و با اشاره به گزارش آژانس بین‎المللی انرژی اتمی مربوط در مورد پایبند بودن ایران به تعهدات خود گفته جمهوری اسلامی به‌ لحاظ حقوقی و دیپلماتیک طلبکار است. او همچنین تاکید کرده «اساساً معامله با دولت ترامپ اشتباه است چرا که این امر به‌ معنی پذیرش نقض تعهد آمریکاست، علاوه‌ بر این ضمانتی وجود ندارد که دولت بعدی آمریکا به توافق احتمالی جدید پایبند باشد، بنابراین آمریکا باید ابتدا حسن نیت خود را از طریق عمل به تعهدات برجامی خود اثبات کند. در حال حاضر ما آمریکا را فاقد حسن نیت، و زیاده‌خواه می‌بینیم و از طریق ساز و کارهای جدیدی که طراحی کرده‌ایم نیازی به معامله با آمریکا نداریم.»

روش‎های متعدد برای قطع صادرات نفت

او همچنین ادعا کرده «جمهوری اسلامی ایران ابتکاراتی را طراحی و عملیاتی کرده است که تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه صادرات نفت ایران را خنثی می‌کند» و در ادامه در مورد احتمال بستن تنگه هرمز، توضیح داده که «توانمندی‌های نظامی و ظرفیت‌های گسترده جمهوری اسلامی برای ناظران حرفه‌ای اثبات شده و نیازی به بیان و تکرار آن نیست اما قطع صادرات نفت الزاماً مساوی با مسدود شدن تنگه هرمز نیست و روش‌های متعددی برای محقق کردن آن وجود دارد که امیدواریم مجبور به استفاده از آن نشویم.»

بازتاب این بخش از گفتگوی شمخانی در رسانه‎های دو جناح جمهوری اسلامی متفاوت بود. روزنامه‎های استمرارطلب تلاش کردند از حرف‎های او تعبیری دیپلماتیک و مصالحه‎جویانه تیتر کنند و روزنامه‎های ولایی و سپاهی تیترهای تنش‎زا.

دبیر شورای ‎عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، اخیراً در دیدار با وزیر خارجه سوریه از «تدابیر پیش‌بینی‌شده برای بازدارندگی و پاسخ قاطع» به حملات اسراییل در سوریه خبر داد. تسنیم با اشاره به این ادعا از وی پرسیده «برخی معتقدند که ایران پیش از این در پاسخ به این حملات، سیاست صبر یا امتناع را اتخاذ کرده بود. آیا شرایط جدیدی برای تغییر این رفتار ایران پیش آمده است؟ و اینکه پاسخ ایران چگونه خواهد بود؟ مستقیم خواهد بود یا غیرمستقیم؟ خودش وارد عمل خواهد شد یا با استفاده از نیروهای نیابتی چنین پاسخی را خواهد داد؟»

شمخانی اما پاسخ دقیقی نداده و فقط بار دیگر تکرار کرده شیوه برخورد با حملات اسرائیل به سوریه و «محور مقاومت» در سال ۲۰۱۹ بسیار متفاوت از شیوه برخورد در گذشته است و به‌ زودی شاهد تحوّل مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود.

Share