۶۰ درصد نهادهای اقتصادی ایران مالیات نمی‌دهند!

رویداد۲۴ ندا جعفری: طی بررسی بودجه سال ۹۸ نمایندگان مجلس به لایحه اخذ مالیات از آستان قدس رضوی در چارچوب بودجه سال ۹۸ رای دادند.

در لایحه‌ای که به تصویب نمایندگان مجلس رسیده، آمده است: «آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی «فرمان امام» و بنگاه‌های اقتصادی نیرو‌های مسلح، موظف به پرداخت مالیات شده‌اند.»

این مصوبه، دارای یک استثناست که بر اساس آن؛ هر یک از این بنیاد‌ها و موسسات مالی با «اذن صریح رهبر» می‌توانند از پرداخت مالیات معاف شوند. در نامه‌ای که به امضای رئیس دفتر رهبر انقلاب خطاب به تولیت آستان قدس منتشر شده بود، آمده بود که پرداخت مالیات آستان بر اساس دستور امام خمینی مشمول معافیت است اما مالیات بر ارزش افزوده بایستی پرداخت شود.

در جدول بودجه سال آینده، رقم صد هزار تومان به عنوان مالیات آستان قدس آورده شده است که این میزان با عدد یک در جدول بودجه مشخص شده بود.

یکی از کارشناسان درباره این عدد و نحوه عجیب پرداخت مالیات توسط استان قدس گفته بود: در مورد درآمد مالیاتی آستان قدس، اگر به سازمان برنامه بگویید پارسال که تخمین ۳۰ میلیارد تومانی داشتید، چرا امسال تخمین ندارید، می‌گوید تخمین داریم نمی‌خواهیم بنویسیم! سازمان برنامه معتقد است اگه تخمین‌اش از مالیات آستان قدس را بنویسد، ولی مالیات محقق بیشتر شود، بعد به بهانه ارقام بودجه، مبلغ بیشتر را نمی‌دهند، لذا به جای تخمین می‌نویسد «۱». در سال‌های گذشته موضوع معافیت مالیاتی نهاد‌های اقتصادی وابسته به رهبری، اعتراض‌هایی را به‌دنبال داشته است، برخی از این نهاد‌ها از جمله بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی اعلام کرده‌اند که مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می‌کنند، اما به گفته منتقدانِ این بنیادها، «مالیات بر ارزش افزوده» در واقع مالیاتی‌ست که تولیدکنندگان در نهایت آن را از مشتریان خود دریافت می‌کنند و با مالیات سالانه که دیگر فعالان اقتصادی می‌پردازند، تفاوت دارد.

هادی حق شناس اقتصاددان به خبرنگار رویداد۲۴ می‌گوید: شاید یکی از مهمترین مصوباتی که طی روز‌های گذشته در صحن علنی مجلس به تصویب رسید تعیین تکلیف نهاد‌ها و صندوق‌هایی بود که شرکت داری می‌کنند و فعالیت‌های مهم اقتصادی دارند، اما در سال‌های گذشته هیچ مالیاتی پرداخت نکرده‌اند.

او ادامه می‌دهد: واقعیت این است که از مجموع ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی در سال ۹۸ رقم مالیات واقعی و حقوق گمرکی رقم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده یعنی تنها یک سوم از این بودجه متاثر از مالیات و دو سوم دیگر آن متاثر از فروش نفت و اوراق مشارکت و اسناد و دارایی هاست.

حق شناس می‌گوید: حدود ۴ دهه شعار ما اقتصاد بدون نفت بوده و قرار بر این است تا اتکای کشور از بودجه کم شود که یک راه آن کم شدن اتکای ما از سهم نفت است.

این اقتصاددان می‌گوید: سعی همه باید این باشد تا میزان فرار مالیاتی و معافیت از مالیات کاسته شود تا بتوان انضباط پولی و مالی بر اقتصاد ایران حاکم شود.

حق شناس می‌گوید: ۴۰ درصد اقتصاد ایران در حال حاضر مالیات می‌دهند و ۶۰ درصد دیگر آن یا فرار مالیاتی دارند یا از مالیات معاف هستند.

او در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی موسوم به «فرمان امام» و بنگاه‌های اقتصادی نیرو‌های مسلح، هیچ مالیاتی پرداخت نکرده‌اند؟ می‌گوید: این نهاد‌ها با تفسیر‌هایی که از مجوز‌های خاص قانونی داشتند تاکنون از پرداخت مالیات معاف بودند، اما اکنون با تصویب مجلس و الزام سازمان امور مالیاتی مطمئنا اخذ مالیات از این نهاد‌ها امکان پذیر می‌شود.

Share