راه‌اندازی خط کشتیرانی گردشگری چابهار با کشتی هیوندای ۷۰ میلیارد تومانی

  • کیهان لندن : یک سرمایه‌گذار داخلی یک فروند کشتی از نوع هیوندای کشور کره جنوبی با ظرفیت ۲۴۰ نفر با امکانات و تجهیزات لازم خریداری کرده که قرار است برای نخستین بار در آب‌های دریای عمان تردد کند.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ برابر با ۲۸ فوریه ۲۰۱۹

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان از راه‌اندازی خط کشتیرانی گردشگری چابهار- مسقط، دوبی- چابهار و کراچی- چابهار خبر داد.

علیرضا جلالزایی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان از راه‌اندازی خط کشتیرانی مسافربری تفریحی و گردشگری چابهار- مسقط– چابهار، دوبی- چابهار و کراچی– چابهار با مشارکت سرمایه‌گذار داخلی خبر داد.

او بر لزوم گسترش صنعت گردشگری دریایی در ایران از منظر سازمان میراث فرهنگی تأکید کرده است. جلالزایی اعلام کرده که یک سرمایه‌گذار داخلی یک فروند کشتی از نوع هیوندای کشور کره جنوبی با ظرفیت ۲۴۰ نفر با امکانات و تجهیزات لازم خریداری کرده و قرار است برای نخستین بار در آب‌های دریای عمان تردد کند.

آنگونه که علیرضا جلالزایی توضیح داده، این کشتی با رویکرد گردشگری تفریحی یا گردشگری سلامت آب یا ورزش‌های آبی به دریای چابهار وارد می‌شود.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان، این کشتی ۷۰ میلیارد تومان خریداری شده است. این مقام ارشد میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان، ابراز امیدواری کرده که در فروردین ماه سال ۹۸ این کشتی در دریای عمان راه‌اندازی شود.

جلالزایی از سازمان بنادر و دریانوردی خواسته تا امکانات یک ترمینال مربوط به سفرهای دریایی را در این منطقه فراهم کند. جلالزایی تاکید کرد: باید با همکاری تمامی دستگاه‌ها شرایطی فراهم شود که بر اساس آن توسعه زیرساخت‌های گردشگری سیستان و بلوچستان با محوریت گردشگری دریایی کلید بخورد و در آینده‌‌ای نه چندان دور شاهد رونق این مهم از بندر زیبای چابهار به مقاصد دیگر دنیا باشیم.

پیشتر، ورزش اسکی روی آب برای نخستین‌بار در خلیج چابهار برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در آب‌های دریای عمان راه‌اندازی شده بود.

کشور هند بر مبنای توافق صورت گرفته از اواخر دی‌ماه امسال مدیریت خود را بر بخشی از بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان آغاز کرده. بر مبنای این توافق، بخش عمده فعالیت‌های اجرایی توسط شرکت‌های هندی با سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری انجام می‌گیرد و قرار است حدود ۵۰۰ میلیون دلار دیگر نیز در آینده در چابهار سرمایه‌گذاری کند.

جمهوری اسلامی با توجه به معافیت چابهار از تحریم‌های آمریکا، در تلاش است تا از چابهار به عنوان منطقه‌ای سودآور بهره ببرد. چنانکه صادرات افغانستان به هند از طریق چابهار از پنجم اسفندماه آغاز شد. جمهوری اسلامی، هند و افغانستان در سال ۹۶ تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه برای گسترش ترانزیت آبی امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.

Share