رئیس جمهور سابق آرژانتین در دادگاه پرونده آمیا تبرئه شد

رادیو فردا : کارلوس منم،‌ رئیس جمهور سابق آرژانتین، روز پنج‌شنبه در دادگاه بررسی پرونده آمیا از تمام اتهامات تبرئه شد،‌ اما یک قاضی سابق که مسئولیت کمیسیون تحقیق آمیا را بر عهده داشت به حبس محکوم شد.

در جریان انفجارهای بوئنوس‌آیرس در برابر سفارتخانه اسرائیل و در مرکز «آمیا» در سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۴ که به پرونده آمیا معروف شد دست‌کم ۱۰۷ نفر کشته و صدها تن زخمی شدند. انفجار در آمیا جان دست‌کم ۸۵ نفر را گرفت.

پس از چندی مقام‌های قضایی آرژانتین، حزب‌الله لبنان را متهم کردند که به دستور ایران، انفجار «آمیا» را برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌ است. آنها از چند مقام ایرانی نیز به‌ عنوان متهمان این پرونده نام برده‌اند، از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت ایران، و علی‌اکبر ولایتی که در آن زمان وزیر خارجه بود.

در دادگاهی مربوط به همین پرونده که چهار سال طول کشید، به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۱۳ نفر به اتهام فساد و جلوگیری از اجرای قانون محاکمه شدند.

محاکمه این افراد از جمله یک رئیس جمهور و یک قاضی و یک وزیر اطلاعات روز پنج‌شنبه به پایان رسید.

کارلوس منم نیز در مظان اتهام دریافت میلیون‌ها دلار رشوه از ایران برای «لاپوشانی» در پرونده تحقیق در مورد انفجار ساختمان «آمیا» بود، اما تا پایان دوره ریاست جمهوری‌اش اتهامات را قویاً رد می‌کرد.

آقای منم، ۸۸ ساله، تبرئه شد، اما خوان خوزه گالئانو،‌ قاضی سابق، به دلیل پنهان کردن و دستکاری شواهد و مدارک به شش سال حبس محکوم شد.

در مهرماه سال جاری مائوریسیو ماکری، رئیس‌ جمهوری آرژانتین، از متحدان کشورش خواست تا از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی که در جریان پرونده انفجار در مرکز یهودیان در بوئنوس‌آیرس تحت تعقیب هستند، میزبانی و حفاظت نکنند.

وزارت خارجه ایران مجددا اتهام‌های آرژانتین را رد کرد.

Share