تداوم سیاست ایران هراسی عربستان؛ این بار نوبت به وزیر کشور سعودی رسید

دشمنی با ایران برای عربستان سعودی به یک دل مشغولی وسواس گونه تبدیل شده است به طوری که این کشور از هر مناسبتی برای گسترش سیاست ایران هراسی خود استفاده می کند تا ایران را کشوری خطرناک معرفی کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از«عکاظ»، روز گذشته تونس میزبان نشست دوره ای وزرای داخلی کشورهای عربی بود و در این جلسه «عبدالعزیز بن سعود بن نایف» وزیر کشور عربستان سعودی نیز حضور داشت و همانند دیگر مقامات این کشور به اتهام زنی علیه ایران پرداخت و آن را تهدید اصلی کشورهای عربی دانست.

براساس این گزارش، این وزیر سعودی در نطق خود در حضور وزرای داخلی کشورهای عربی نسبت به آنچه «دخالت های خارجی در منطقه عربی در راس آنها دخالت های ایران» خواند، هشدار داد و مدعی شد که ایران تهدید اصلی کشورهای عربی است.

وی ادعا کرد: ایران تهدید اصلی کشورها و جوامع ماست زیرا برای بی ثباتی و نا امن کردن کشورهای ما و تفرقه افکنی میان ملت های ما تلاش می کند.

اظهارات ضدایرانی پادشاه عربستان در نشست «شرم الشیخ»

پیش از این نیز پادشاه عربستان در نشست موسوم به شرم‌الشیخ که در مصر برگزار شد، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت تسلیحاتی از انصارالله یمن متهم کرد.

به نقل از روزنامه سعودی عکاظ، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در اولین روز نشست موسوم به شرم الشیخ که میان کشورهای عضو اتحادیه عرب و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مصر برگزار شد، مدعی شده بود، حوثی‌ها که مورد حمایت ایران قرار دارند، مسئول وضعیت کنونی یمن هستند.

او اظهار کرد، عربستان بر اهمیت تلاش‌های بین‌المللی در حمایت از دولت قانونی یمن (دولت مستعفی) تأکید دارد.

وی همچنین مدعی شد که انصارالله یمن تاکنون بیش از ۲۰۰ موشک بالستیک ایرانی به سوی شهرهای عربستان شلیک کرده است.

ملک سلمان با طرح این ادعا که ایران از حوثی ‌ها و دیگر شبه‌نظامیان منطقه حمایت می‌کند و رفتارهای خصمانه و دخالت‌های آشکاری در امور داخلی دیگر کشورها دارد، گفت: این رفتارهای ایران مستلزم موضعی یکپارچه و بین‌المللی است تا ایران به اصل حسن همجواری و دیگر معاهدات بین‌المللی پایبند باشد و برنامه هسته‌ای و بالستیک خود را متوقف کند.

سیاست ایران هراسی در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل

عادل الجبیر وزیر مشاور پادشاه عربستان از دیگر مقاماتی بود که در چند روز اخیر از سیاست ایران هراسی سعودی ها استفاده کرد و در در جلسه شواری حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به لفاظی علیه ایران پرداخت و اتهاماتی را علیه ایران مطرح کرد.

به نقل از پایگاه خبری ایلاف، الجبیر که در جلسه شواری حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سخن می گفت، مدعی شد که باید در برابر «آنچه نقض مکرر حقوق بشر از سوی ایران و اقدامات نژادپرستانه و فرقه گرایانه این کشور بویژه علیه مردم اهوازخواند»، بایستیم.

وی با ادعای اینکه عربستان در همه زمینه ها درحال تغییر و تحول است، همچنین مدعی شد که عربستان از دولت قانونی(دولت مستعفی) یمن علیه حوثی های تحت حمایت ایران پشتیبانی می کند.

وزیر مشاور پادشاه سعودی افزود: باید در کنار حقوق ملت سوریه باشیم و از آنها برای دستیابی به یک دولت بدون دخالت های خارجی حمایت کنیم.

وی با ادعای اینکه عربستان همه نوع حمایت را برای ملت یمن فراهم آورده تا آنها بتوانند مصائب خود را پشت سر بگذارند، گفت: عربستان از جناح های بین المللی می خواهد برای حفظ حقوق ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایبتخی قدس شرقی تلاش کنند و به راه حلی در این زمینه دست یابند که حقوق فلسطینیان را براساس قطعنامه های بین المللی و مرزهای ۶۷ تضمین کند.

طرح ادعای دوباره ی کنترل امارات بر جزایر متعلق به ایران

سیاست ایران هراسی سعودی ها در منطقه و جهان تنها به همین جا ختم نشد؛ به طوری که عادل الجبیر به عنوان گرداننده اصلی این سیاست در جلسه دیگری باز هم به اتهام زنی علیه ایران پرداخت و این کشور را به اشغال جزایر سه گانه متهم کرد.

وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در امور خارجه این کشور که در ابوظبی سخن می گفت، در سخنانی ایران را به اشغال جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی متهم کرد.

الشرق الاوسط نوشت: الجبیر که در جلسه سازمان همکاری اسلامی در ابوظبی سخن می گفت، مدعی شد: «ایران همچنان به دخالت در امور داخلی کشورها و حمایت از تروریسم و اشغال جزایر سه گانه ادامه می دهد».

مشاور وزارت خارجه عربستان افزود: «ما به طور کامل حاکمیت امارات متحده عربی بر جزایر سه گانه را تایید می کنیم».

وی ادامه داد: «تداوم کودتای شبه نظامیان حوثی علیه دولت شرعی در یمن تاسف بار است. ما از تلاش های دبیرکل سازمان ملل برای دستیابی به راه حل سیاسی در یمن و نتایج توافقنامه سوئد که گام مهمی برای بازگشت دولت مشروع یمن است، حمایت می کنیم».

ادعای نماینده عربستان در حالی است که جزایر سه گانه خلیج فارس بنا بر اسناد تاریخی موجود همواره در حاکمیت ایران بوده است.

ادعاهای مقام سعودی علیه ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل

در مهر ماه سال جاری نیز رئیس هیات عربستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ادعاهای بی اساسی علیه ایران از جمله مداخله در یمن و حمایت تسلیحاتی از انصارالله را مطرح کرد.

به نقل از روزنامه عکاظ، عبیر دانش، رئیس هیات عربستان در سازمان ملل در نشست گفت‌وگوی عمومی مجمع با متهم کردن ایران به دروغگویی و تلاش برای پوشش عیب های خود گفت: عدم پایبندی ایران به قوانین باعث شد که این کشور در لیست تحریم ها قرار گیرد.

وی مدعی شد که ایران برای آن چه ایجاد هرج و مرج، ویرانی ، فرقه گرایی وافراطی گری می‌خواند، تلاش کرد و شبه نظامیان حوثی- ایرانی(انصارالله یمن ) با حمایت های ایران به هدف قرار دادن شهر های عربستان با موشک های بالستیک ایرانی ادامه می‌دهند و افزود: این یک واقعیت است زیرا علاوه بر فعالیت‌هایی که در باب المندب و دریای سرخ کشتیرانی را تهدید می کند تعداد موشک های شلیک شده به ۱۹۹ رسید.

نماینده عربستان سعودی گفت که کشورش همچنان به ایجاد راه حل سیاسی بر اساس طرح کشورهای خلیج(فارس)، نتایج گفت‌وگوی ملی یمن و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت پایبند است.

این مسول سعودی در پایان گفت : ما از ایران می خواهیم که رفتارهایش را تغییر دهد و همانند یک کشور مسئول عمل کند، همچنین از ایران می‌خواهیم که به اصل حسن همجواری احترام بگذارد.

این ادعاها در حالی مطرح می شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و خواستار ایجاد راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران یمن است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی بر علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری‌های اخیر و دعوت همه نیروهای یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت‌وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء‌استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

وی در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن است سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل پیش از این تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، یمنی‌ها در زمان علی عبدالله صالح و منصورهادی و حتی قبل‌تر توسط اردوگاه‌های شرق عمدتاً تسلیح می‌شدند، ما از این نگران نیستیم که مردم دنیا بدانند جمهوری اسلامی ایران سلاح به عراق، سوریه و یا لبنان داده است به آنها سلاح داده‌ایم تا در مقابل داعش و تروریست ایستادگی کنند، به یمن کمک‌های انسانی و حمایت‌های سیاسی می‌کنیم ولی موشک را ایران به آنها نداده است و یمنی ها نیازی به آن ندارند چرا که با امکاناتی که در اختیار دارند توانسته اند در مقابل سعودی‌ها ایستادگی کنند و با همین امکانات پیروز خواهند شد.

«سباستین سانز» در تحلیلی در سایت «دی سایت» (آلمان) نوشته بود: عربستان سعودی موجودیت خود را در معرض خطری جدی از سوی ایران می بیند و نگران است که جمهوری اسلامی بخواهد نفوذ خود را در جهان عرب بیش از پیش گسترش دهد. این برداشت موضوع جدیدی نیست و از دوران انقلاب ایران در سال ١٩٧٩ به وجود آمده بود، اما در دوران ملک سلمان حالت جدیدی به خود گرفته است. او متقاعد است که به منظور دفاع از برتری عربستان در جهان عرب و حفظ بقای خود باید با نفوذ ایران مقابله کند. ایران به عنوان ریشه و خاستگاه تمام بدی هایی در نظر گرفته می شود که منطقه را دچار هرج و مرج کرده و بنابراین باید متوقف شود – این دیدگاهی فراگیر بوده و مورد اتفاق نظر همه در عربستان سعودی است. این کشور خود را در احاطه دست نشانده های ایرانیان می بیند و مسیر ضد ایرانی آن بیش از پیش به یک وسواس و روان پریشی تبدیل شده است: “ایران هراسی”. بدین ترتیب، در دوران محمد بن سلمان شیطانی جلوه دادن ایران بخشی از فرهنگ سیاسی کشور شده و سیاست خارجی عربستان سعودی را تعیین می کند. این نکته را می توان در بسیار از مثال های مختلف تشخیص داد:

Share