هیلاری کلینتون: در انتخابات ۲۰۲۰ شرکت نخواهم کرد

بی بی سی : هیلاری کلینتون، وزیرخارجه سابق آمریکا گفته بنا ندارد برای رقابت دوباره با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا شرکت کند. او گفته به همه نامزدهای دموکرات توصیه کرده که “هیچ چیزی را محتوم” فرض نکنند. حزب دموکرات با تعدد نامزد برای انتخابات سال آینده روبروست.

خانم کلینتون به شبکه تلویزیونی نیویورک نیوز ۱۲ گفته: “من قصد ورود به رقابت را ندارم اما در راه آنچه معتقدم ثابت قدم باقی خواهم ماند و لب فرو نخواهم بست.”

در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ خانم کلینتون شانس نخست پیروزی از سوی بسیاری محسوب می‌شد اما با شکست برابر دونالد ترامپ نتوانست عنوان نخستین رئیس‌جمهور زن تاریخ آمریکا را کسب کند.

او همچنین در پاسخ به این تلویزیون محلی گفته تصمیم قبول هیچ پست و مقام دولتی دیگری را هم ندارد.

این نخستین مصاحبه تلویزیونی خانم کلینتون است که در آن به طور قاطع از تصمیمش برای وارد نشدن به کارزار انتخابات سال آینده آمریکا سخن می‌گوید و به شایعات در این باره خاتمه می‌دهد.

با وجود این خانم کلینتون گفته: “به آن دسته از کاندیداهای حزب دموکرات که با آنها صحبت کردم هشدار دادم که هرگز چیزی را حتمی و تمام شده فرض نکنند.”

خانم کلینتون در سال ۲۰۱۶ با وجود شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری در مجموع آرا شمارش شده توانست ۳ میلیون رای بیشتر از دونالد ترامپ کسب کند اما از آنجا که نظام انتخاباتی آمریکا بر اساس سیستم الکتورال کالج و تقسیم بندی ناحیه‌ای است او در رقابت با دونالد ترامپ به لحاظ کسب اکثریت در تعداد نواحی انتخاباتی مغلوب شد.

دموکرات‌ها که خود را برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر سال آینده آماده می‌کنند با تعدد نامزد حزبی روبرو هستند.

تاکنون دست کم ۱۲ دموکرات برجسته برای حضور در این رقابت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند از جمله چند سناتور نام آشنا چون برنی سندرز، کمیلا هریس، الیزابت وارن، کوری بوکر و انتظار می‌رود جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما هم به این جمع بپیوندد.

در طرف مقابل اما حزب جمهوری‌خواه که هم کانون دونالد ترامپ را در کاخ‌سفید دارد تاکنون شاهد اعلام رسمی چهره مهمی را برای رقابت درون حزبی با آقای ترامپ نبوده است. اتفاقی که غیرمنتظره نیست و معمولا روسای جمهور برای کسب نامزدی حزب خود برای دور دوم حضورشان در کاخ‌سفید دچار مشکل نمی‌شوند.

با وجود این، از آنجا که دور نخست ریاست‌جمهوری آقای ترامپ همراه با رویدادهای نادر فراوانی بوده انتظار می‌رود با نزدیک شدن به فصل تابستان و جدی‌تر شدن رقابت‌های درون حزبی، آقای ترامپ با چالش در میان هم حزبی‌های خود هم روبرو شود.

Share