“کیهان” خواستار اخراج یک دیپلمات فرانسوی از تهران شد

رادیو فرانسه : روزنامۀ “کیهان” نزدیک به رهبر حکومت اسلامی ایران، علی خامنه ای، ضمن “تقدیر” از اقدام وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی مبنی بر “اخراج دیرهنگام” دو دیپلمات هلندی از تهران، خواستار اخراج یک دیپلمات فرانسوی در واکنش به اقدام مشابه دولت فرانسه در مهر ماه گذشته شده است.

روزنامۀ کیهان تصریح کرده است که دولت فرانسه یک دیپلمات جمهوری اسلامی ایران را به اتهام دست داشتن در اقدام تروریستی نافرجام در تجمع سازمان مجاهدین خلق ایران در ژوئن گذشته در حومۀ پاریس از فرانسه اخراج کرده و در عین حال مسبب دستگیری یک دیپلمات دیگر ایرانی، به نام اسدالله اسدی، توسط دولت آلمان شده است.

کیهان در پایان نوشته است : “انتظار می رود وزارت امور خارجه پس از اقدام دیرهنگام اما قابل تقدیر خود در اخراج دیپلمات های هلندی، بر اساس اصل عمل متقابل پاسخ اخراج “یک دیپلمات ایرانی توسط دولت پاریس را بدهد.

در پی سوءقصد تروریستی نافرجام در تجمع سازمان مجاهدین خلق ایران، فرانسه از اعزام سفیر جدید خود به تهران خودداری کرد و دارایی های وزارت اطلاعات ایران و دو تن از مسئولان این وزارتخانه در فرانسه را مسدود نمود.

دیروز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه دولت هلند در واکنش به اخراج دو دیپلمات این کشور از تهران، سفیر خود را در ایران جهت مشورت فراخواند. پیشتر دولت آمستردام دو دیپلمات ایرانی را به اتهام دست داشتن در قتل دو هلندی ایرانی تبار مخالف حکومت اسلامی ایران از هلند اخراج کرده بود.

تنش در مناسبات ایران و کشورهای اروپایی همزمان است با انتشار نظرات رهبر حکومت اسلامی ایران که طی آن علی خامنه ای کشورهای اروپایی را “خبیث و بدذات” و همسو با آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران توصیف کرده و بی اعتمادی خود را نسبت به راهکار مالی اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه حکومت اسلامی ایران ابراز داشته است.

Share