مصباحی مقدم: در ارتباط با پالرمو «هوا و هوس‌ها» را مبنا قرار نمی‌دهیم

ایران اینترنشنال : غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس‌ جمهوری، دولت و «مطبوعات جریان خاص» را به اعمال فشار بر مجمع متهم کرد و گفت درخصوص پالرمو، «ما مصلحت نظام را مبنا قرار می‌دهیم، نه هوا و هوس‌ها را.»

مصباحی‌مقدم روز جمعه در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با انتقاد از حسن روحانی گفت «چه اصراری است از رییس جمهور، دولت و دیگران و مطبوعات جریان خاص که مجمع تشخیص مصلحت را تحت فشار قرار دادند که تصویب کنیم. همین جا عرض میکنم، خیر! ما مصلحت نظام را مبنا قرار می دهیم نه هوا و هوس‌ها را.»

اشاره مصباحی‌مقدم به سخنان و هشدارهای دولت حسن روحانی است نسبت به پیامدهای تصویب نشدن پالرموست.

هفته گذشته نیز در آستانه جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه پالرمو، جمعی از فعالان اصلاح‌طلب در نامه‌ای به این مجمع خواستار تصویب آن شده‌ بودند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصویب پالرمو را مانعی بر سر دور زدن تحریم‌ها خواند و گفت: «ما برای دور زدن تحریم‌ها ناچاریم شرکت‌های پوششی داشته باشیم حال آنکه معنای پیوستن به این دو لایحه یعنی دست از این نوع داد و ستدها برداریم.»

مصباحی‌مقدم در بخش دیگری از حرف‌های خود، با انتقاد از نقش اروپا درقبال برجام، گفت: «اروپا متعهد شده که ۱۲ راهکار برای تجارت ایران فراهم کند. حتی یک قدم برنداشته است.»

سرنوشت دو لایحه از لوایح چهارگانه مربوط به اف‌ای‌تی‌اف به تصمیم اعضای مجمع تشخیص مصلحت گره خورده است و مشخص نیست چه زمانی به تصمیم نهایی درباره آن خواهند رسید. مجمع در آخرین جلسه سال جاری خود، شنبه یازدهم اسفندماه، تصمیم‌گیری درباره لایحه پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون پالرمو را به سال آینده و بعد از تعطیلات نوروز موکول کرد.

دست‌کم ۲۰ عضو مجمع تشخیص مصلحت که از نزدیکان رهبری محسوب می‌شوند مخالفت صریح خود را با این لایحه اعلام کرده‌اند.

Share