دلیل تاراج سنگ ایرانی توسط عراقی‌ها/ وزرات‌ صمت به صنعت سنگ بها نمی‌دهد

به گزارش اقتصاد ۲۴ : مشکلاتی از قبیل نقدینگی و سرمایه در گردش، حوزه سنگ را نیز همانند بسیاری از حوزه‌های دیگر دچار تنش کرده و حضور دلالان عراقی در بازار فروش نیز به این تنش افزوده است.

احمد شریفی دبیر انجمن سنگ در گفتگو با خبرنگار اقتصاد۲۴ در رابطه با مشکل عمده این حوزه بیان کرد: مشکلی که اکنون در صنعت سنگ وجود دارد این است که ما چون در صنعت سنگ ظرفیتی ۱۸۰ میلیون متری داریم ولی تولید واقعی ۶۰-۷۰ میلیون بیشتر نیست واحدهای سنگ‌بری در استان اصفهان و غیره با چالش و مشکلات فروش مواجهند. در نتیجه برای آن بازار ندارند و مجبورند هر شرایطی که به آنها تحمیل می‌شود را بپذیرند، در نتیجه واحد تولیدی ما دچار چالش و استرس و مشکلات جاری و نقدینگی است.

وی در خصوص حل این مشکلات افزود: ما باید به صنعت سنگ خود کمک کنیم و برای آن بازار و مشتری بیابیم و از سوی دیگر به ارتقاء کیفیت آن بیاندیشیم. البته این موارد به مدیریت نیاز دارد؛ مدیریتی که در وزارت‌خانه(وزارت صنعت، معدن و تجارت) یک نگاه ملی به آن شود و شورای سیاست‌گذاری در وزارت‌خانه به آن بها دهد، نشست برگزار کند و از کارشناسان راهکار مطالبه کند چون در هر صورت تا وزارت‌خانه برای این موضوع نگران نباشد متولی دیگری در این حوزه نداریم. ما انجمن هستیم ولی انجمن تصمیم‌سازی می‌کند، این وزارت‌خانه است که باید تصمیم درست بگیرد.

شریفی در ادامه تصریح کرد: راه‌حل برای مشکلات به وجود آمده، وجود دارد ولی به حمایت وزارت‌خانه احتیاج داریم در حالی که شورای سیاست‌گذاری که دو سال است در وزارت صنعت، معدن، تجارت تشکیل شده اکنون یک سال است که تشکیل جلسه نداده و متاسفانه وزارتخانه به این صنعت و حل مشکلات آن بها نمی‌دهد.

بحران مصرف، یکی از دلایل حضور دلالان عراقی

شریفی درخصوص دلایل حضور دلالان عراقی در این حوزه اظهار کرد: در سال ۹۲، ۱۴۰ میلیون پروانه ساخت و ساز داشتیم که این رقم در سال های ۹۶ و ۹۷ به چیزی حدود ۶۰ میلیون متر رسیده است. در سال ۹۲ که ساخت و ساز در اوج خود بوده کارخانجات داخلی ما خوب تولید کرده و خوب می‌فروخته‌اند، اما حالا بحران مصرف داریم و یکی از دلایل حضور دلالان عراقی نیز این است که واحد فرآوری ما نمی‌تواند محصول خود را بفروشد.

وی افزود: حالا با این وضعیت به وجود آمده دلال عراقی در بازار اصفهان، محمودآباد و غیره با پول نقدی که دارد می‌گردد و مثلا سنگی که ارزش جهانی آن ۱۵-۲۰ دلار است، به قیمت ۵-۶ دلار می‌خرد، خود ساماندهی می‌کند و به عرضه در عراق می‌پردازد.

شریفی در ادامه دراین‌باره توضیح داد: بنده جزئیات فروش این سنگ‌ها را در عراق نمی‌دانم، ولی حداقل این است که در بازار ایران به خصوص در اصفهان سنگ‌ها با قیمت به شدت پایین به این دلال‌ها عرضه می‌شود و وقتی محاسبه می‌کنیم اگر سنگی را مثلا به قیمت ۵-۶ دلار عرضه کنیم به این معنی است که ما از یک تن سنگ ۵۰-۶۰ دلار حاصل کرده‌ایم، این درحالی است که هر یک متر سنگ دو دلار ارزبری دارد تا به تولید برسد؛ این نه تنها ورود ارز به کشور نیست که خروج ارز از آن است.

دبیر انجمن سنگ در ادامه به راهکارهایی حل این موضوع اشاره کرد و گفت: باید از دولت و سفارت ایران در عراق کمک گرفت و آن را ضابطه‌مند کرد تا بتوانیم با کمک وزارت صمت و امثال آن در شهرهای مختلف عراق انبارهای مناسب برای سنگ را ایجاد کنیم تا حداقل سنگ به دست مصرف‌کننده واقعی سنگ برسد و قیمت۵-۶ دلار را به قیمت واقعی تغییر دهیم.

عمده سنگ‌های خریداری شده توسط دلالان عراقی مرمریتی است

شریفی درباره جنس سنگ‌های خریداری شده توسط دلالان عراقی گفت: عمده این سنگ‌ها سنگ‌های مرمریتی است ولی بخش کمی از آن را نیز گرانیتی و تراورتن شامل می‌شود.

وی افزود: در خصوص سنگ‌های مرمریتی نیز ما ۳۰ میلیون تن ظرفیت تولید در بخش معدن داریم، ولی از این ۳۰ میلیون تن ۱۰ میلیون تن تولید می‌شود و همین سنگ‌هایی که برای بازار داخل تولید می‌شود سنگ‌هایی است که برای صادرات به عراق نیز در نظر گرفته می‌شود.

دبیر انجمن سنگ در پایان تاکید کرد: سنگ ایران بسیار سنگ مرغوب و خوبی است، البته امکان دارد سنگ‌هایی که در اصفهان یا شهرهای دیگر فرآوری می‌کنند مقداری ضعیف باشد ولی اینکه سنگ ایران به عنوان یک سنگ نامرغوب معرفی شود درست نیست.

Share