کشف یک شبکه تقلب در پذیرش دانشگاه‌های معتبر آمریکا

ایران اینترشنال : حدود پنجاه نفر از جمله فلیسیتی هافمن و لوری لافلین، دو هنرپیشه معروف آمریکایی، به پرداخت رشوه برای پذیرش غیرقانونی فرزندانشان در دانشگاه‌های معتبر آمریکا متهم شدند.

آمریکا روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس)، اعلام کرد که یک شبکه گسترده را که در کار تقلب و فساد در دانشگاه‌های این کشور بود، شناسایی و خنثی کرده و حدود پنجاه نفر در این زمینه متهم شده‌اند.

بر اساس اتهامی که وارد شد، افرادی به عنوان واسطه، مدارکی برای پرونده‌های تحصیلی فرزندان مشتریان خود جعل می‌کردند، از جمله نتایج امتحانات، تا آنان بتوانند به راحتی در دانشگاه‌های معتبر پذیرفته شوند.

در رأس این شبکه که در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ فعال بوده، فردی به نام «ویلیام سینگر» با چهار اتهام مختلف از جمله اخاذی و پولشویی بازداشت شده‌ است.

این شبکه که در چارچوب یک بنیاد فعالیت می‌کرد، در مجموع ۲۵ میلیون دلار از مشتریان خود دریافت کرده است.

این مشتریان قصد داشتند فرزندانشان در دانشگاه‌هایی چون ییل، جورج تاون، استنفورد، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، دانشگاه تگزاس و دانشگاه ویک فورست، پذیرفته شوند.

در مجموع ۳۳ پدر یا مادر بازداشت شدند که متهم‌اند به ویلیام سینگر مبالغی پرداخت کرده‌اند. بیشترین مبلغی که در این زمینه پرداخت شده، شش میلیون و پانصد هزار دلار است.

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد. با این حال آنان اضافه کرده‌اند که دانشگاه‌هایی که نامشان در این پرونده آمده، هدف این تحقیقات نیستند و هیچ کدام از فرزندان نیز تحت تعقیب قضائی قرار نخواهند گرفت، هر چند که ممکن است برخی از آنان در جریان اقدام والدینشان بوده باشند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، فلیسیتی هافمن پانزده هزار دلار برای جعل نمرات امتحانی یکی از دخترانش پرداخت کرده‌ است. لوری لافلین و شوهر طراحش نیز پانصد هزار دلار برای پذیرش دو دختر خود در یکی از دانشگاه‌های معتبر آمریکا پرداخت کرده‌اند.

دیگر والدین بازداشت شده در حوزه‌های مالی، ملکی، حقوق فعال هستند.

آندرو للینگ، دادستان فدرال ماساچوست، در یک کنفرانس خبری در بوستون گفت: «نمی‌توان یک نظام پذیرش دانشگاهی برای افراد مرفه داشت، همانطور که نمی‌توان نظام قضائی متفاوتی برای آنان در نظر گرفت.»

همچنین در این پرونده، چند مربی ورزشی دانشگاهی به همکاری با این شبکه با دادن سهمیه‌های ورزشی متهم شده‌اند. نام دکتر همایون زاده، استاد دانشگاه و علی خسروشاهیان، مربی سابق تیم فوتبال زنان دانشگاه جنوب کالیفرنیا نیز در این پرونده مطرح شده است.

دانشگاه‌های درگیر در این پرونده از تقلب در روند پذیرش دانشجویان خود آگاه نبوده‌اند، اما برخی از آنها اعلام کرده‌اند که خود به طور مجزا و داخلی در این زمینه تحقیق خواهند کرد.

Share