برایان هوک: تحریم‌ها ۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران کاسته است

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید که تحریم‌ها تاکنون ۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران کاسته است.

به گزارش راديو فردا، برایان هوک روز چهارشنبه ۲۲ اسفند در کنفرانس انرژی «سِراویک» در هیوستون تگزاس اعلام کرد مازاد جهانی نفت به آمریکا کمک می‌کند تا برنامه خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را با شتاب بیشتری پیش ببرد.

البته افت چشمگیر تولید نفت ایران و ونزوئلا به خاطر تحریم‌های آمریکا از یک طرف و برنامه اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید نفت در نیمه سال ۲۰۱۹ باعث شده است که امروز قیمت نفت به ۶۷ دلار و ۲۴ سنت برسد که بالاترین میزان طی چهار ماه گذشته است.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت امسال از برجام خارج شد و تحریم‌های نفتی علیه ایران را آبان‌ماه به اجرا گذاشت. تنها هشت کشور مجاز هستند تا خرید نفت ایران را به صورت محدود تا اردیبهشت سال آینده ادامه دهند و هنوز معلوم نیست برنامه آمریکا برای تمدید معافیت‌ها چیست.

هوک می‌گوید از سال ۲۰۱۷ تاکنون، تحریم‌ها باعث از دست رفتن ۱۰ میلیارد دلار درآمد نفتی ایران شده است و هم‌اکنون صادرات روزانه نفت ایران نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۵ میلیون بشکه کاهش یافته است.

بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، انتظار می‌رود قیمت نفت شاخص برنت که چند دلار گرانتر از نفت ایران است، در سال ۲۰۱۹ میلادی به‌طور متوسط ۶۳ دلار باشد.

ادامه افت روزانه ۱.۵ میلیون بشکه‌ای صادرات نفت ایران تا پایان سال جاری میلادی به معنی از دست رفتن نزدیک به ۳۳ میلیارد دلار درآمد نفتی تهران است.

البته آمریکا می‌گوید می‌خواهد صادرات ایران را از میزان کنونی نیز کمتر کند و نهایتا به صفر برساند.

هوک می‌گوید دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به صراحت گفته است آمریکا نیاز به کارزاری برای اعمال بیشترین میزان فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی دارد، اما این را هم تصریح کرده است که نمی‌خواهد بازار نفت دچار تشنج شود و خواهان ادامه ثبات در بازارهای بین‌المللی است.

این مقام آمریکایی که مشاور ویژه مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده در موضوع ایران است، افزوده است: بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مازاد نفت در بازارهای جهانی در سال جاری روزانه ۴۰۰ هزار بشکه خواهد بود. به عبارتی ساده، تولید روزانه نفت ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر از مصرف جهانی نفت خواهد بود.

هوک اظهار داشت: وقتی نفت به خوبی در بازار عرضه می‌شود، دست آمریکا برای شتاب بخشیدن به توقف کامل نفت ایران باز است.

از طرفی آمریکا تحریم‌های نفتی علیه ونزوئلا را نیز به اجرا گذاشته و قطعی برق طی چند روز گذشته باعث شده است که عملیات بارگیری نفت این کشور با اخلال مواجه شود و گزارش‌ها حاکی از افت چشمگیر صادرات نفت ونزوئلا است.

آقای هوک می‌گوید طی یک سال گذشته چندین بار با خالد الفالح وزیر نفت عربستان دیدار کرده و موضوع افزایش «گسترده» تولید نفت (برای جبران افت تولید ایران و ونزوئلا) تحت بررسی است تا اقدامات تحریمی که آمریکا آغاز کرده، «در مسیر درست و مسئولانه‌ای پیش برود».

فالح نیز اخیرا گفت که برنامه اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه جهت کاهش تولید نفت احتمالا تنها تا ماه ژوئن (یک ماه بعد از زمان انقضای معافیت‌های آمریکا برای مشتریان نفتی ایران) ادامه یابد.

اگر برنامه این کشورها برای کاهش تولید نفت ادامه نیابد، تولید کشورهای یاد شده ۱.۲ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

تنها خود عربستان برای افزایش قیمت نفت، تولید روزانه نفتش را طی چند ماه اخیر ۸۰۰ هزار بشکه کاهش داده است و به راحتی می‌تواند دوباره تولید خود را به همین میزان افزایش دهد.

Share