احضار یک کارگر به اتهام همراهی با مادر اسماعیل بخشی

در حالی که روند بازجویی و بازپرسی پرونده سپیده قلیان و اسماعیل بخشی به پایان رسیده، مقامات امنیتی-قضایی از آزادی آنان خودداری می‌کنند و بدون حکم قضایی قطعی این دو را به زندان‌های اهواز منتقل کرده‌اند. منابع کارگری اعلام کردند که یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه به دلیل همراهی با مادر اسماعیل بخشی در تجمعی مقابل دادگستری، با اتهام اخلال در نظم عمومی به دادسرای شوش احضار شد.

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران ، خانواده‌های اسماعیل بخشی و سپیده قلیان طی هفته گذشته بارها در مقابل دادگستری شوش و اهواز تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند و در مواردی شماری از کارگران نیز آنان را همراهی کرده‌اند. همزمان با افزایش تعداد کارگرانی که در این تجمعات حاضر شدند، کانال خبری سندیکای شرکت هفت‌تپه از احضار یکی از کارگران معترض در روز نوزدهم بهمن خبر داد. ابراهیم عباسی منجزی که به دلیل همراهی با مادر اسماعیل بخشی و تجمع در مقابل دادگستری، به اخلال در نظم عمومی متهم شده پس از تفهیم اتهام، با سپردن وثیقه آزاد شد.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، پس از افشای شکنجه در دوران بازداشت نخست، اول بهمن ۹۷ برای دومین بار از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به اداره اطلاعات اهواز منتقل شدند. علیرغم پایان بازجویی و تحقیقات مقدماتی پرونده، دستگاه قضایی به جای آزادی این دو زندانی سیاسی، اسماعیل بخشی را به زندان شیبان اهواز و سپیده قلیان را به زندان سپیدار اهواز منتقل کردند. جمال حیدری وکیل سپیده قلیان در اینستاگرامش اعلام کرد با وجود پایان مرحله تحقیقات مقدماتی هنوز موفق نشده با موکلش ملاقات کند: «اجازه ملاقات با او حق ماست و اکنون که ممنوع الملاقات نیست، طبق قانون حق ملاقات با وکیلش را دارد اما مشخص نیست به چه علت این حق هم از او سلب می‌شود و درخواست ملاقات اینجانب پس از شک و تامل فراوان و آن‌گاه که لحظاتی مرا از اتاق به بیرون می‌فرستند بعد از ورود، این بار با قطعیت و با قید «فعلا اقدامی ندارد» بایگانی می‌شود، که امری برخلاف قانون نوشته می‌باشد.»

جمال حیدری نوشت پس از مراجعات مکرر خانواده موکلش به دادسرای شوش، دادستان به جای پاسخگویی و پیگیری اعلام کرده خانواده قلیان حق ورود به دادسرا را ندارند و به ماموران دستور داده از ورود آنان جلوگیری کنند. وکیل سپیده قلیان نوشت ماموران قضایی بارها با دروغگویی موجب آزار و اذیت خانواده این زندانی شده‌اند: «پس از بازداشت مجدد سپیده، بارها به دروغ به آن‌ها گفته شده که پرونده دیگر در شوش نیست و حتی این که در چند مرحله گفته شده سپیده به تهران فرستاده شده و از تهران پیگیری کنید و هر بار پدرش با حال رنجور تماس می‌گیرد که کاری بکن، و ما هیچ، ما نگاه، تنها می‌توانم به او بگویم اینقدر هم بی‌قانون نیستیم.»

پس از بی‌اثر شدن مراجعات خانواده به مراجع قضایی و دادگستری، مادر اسماعیل بخشی در روزهای نوزدهم و بیستم بهمن اعتراض خود را با تحصن مقابل حراست شرکت نیشکر هفت تپه ادامه داد. با وجود احضار یکی از کارگران به دادسرای شوش، روز به روز تعداد بیشتری از کارگران به اعتراض مادر اسماعیل بخشی می‌پیوندند، کانال سندیکای هفت‌تپه نوشت: «نوزدهم اسفند ماه شاهد بودیم که با حضور مادراسماعیل در شرکت، چه جوش وخروشی درکارگران هفت تپه ایجاد شد. نشان‌ دادیم که هنوزاسماعیل را فراموش نکرده‌‌ایم وهمه به بی‌گناهی اسماعیل ایمان داریم.»

Share