استرالیا تایید کرد: عامل کشتار مسجد نور شهروند این کشور است

العربیه : اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا روز جمعه ۱۵ مارس ۲۰۱۹ و ساعاتی پس از حمله خونبار به دو مسجد منطقه کرایست‌چرچ نیوزلند که به کشته شدن ۴۹ نفر و زخمی‌شدن ده‌ها تن دیگر انجامید، تایید کرد که یکی از عاملان این حمله، شهروند استرالیا است.

نخست‌وزیر استرالیا گفت که یکی از عاملان هجوم به دو مسجد نیوزلند یک مرد راست‌گرای افراطی اهل استرالیا است.

اسکات موریسون شهروند استرالیایی عامل این حمله را «تروریست خشن راست‌گرای افراطی» توصیف کرد و گفت که مقامات نیوزلند در حال پیگیری موضوع هستند.

او گزارش‌های رسانه‌ها درباره استرالیایی بودن یکی از مهاجمان را تایید کرد ولی اطلاعات بیشتری درباره هویت این فرد ارائه نکرد.

موریسون همچنین با اعلام حمایت کامل استرالیا از نیوزلند گفت: «ما تنها دو همپیمان و دو شریک نیستیم، ما یک خانواده هستیم.» او همچنین گفت که نهادهای امنیتی کشورش در حال تحقیق درباره روابط احتمالی استرالیا و این حملات هستند.

پلیس نیوزلند اعلام کرد که سه مرد و یک زن را در ارتباط با حملات روز جمعه دستگیر کرده است ولی اطلاعاتی درباره هویت این افراد منتشر نکرد.

به گزارش دیلی‌میل عامل کشتار در مسجد نور نیوزلند یک شهروند استرالیایی ۲۸ ساله است. او به درون مسجد رفته و مردم را به رگبار بسته و باعث مرگ ده‌ها نفر از جمله چند کودک شد.

شاهدان عینی می‌گویند که از درون مسجد نور صدای شلیک حداقل ۵۰ گلوله را شنیده‌اند. مهاجم احتمالا فردی به نام «برینتون تارانت» است و ویدئویی حمله به مسجد و نمازگزاران که در حال ادای نماز جمعه بودند را به شکل زنده در توئیتر منتشر کرد.

او همچنین یک بیانیه ۷۳ صفحه‌‌ای در توئیتر منتشر کرد و در آن وعده داد یک «حمله تروریستی» انجام شود.

Share