فرانسه: برجام، چک سفید امضاء برای نقض حقوق بشر در ایران نیست

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه اول فروردین با اشاره به حکم تازه برای نسرین ستوده، وکیل زندانی و فعال حقوق بشر، گفته است، توافق هسته ای با ایران، برجام، به مثابه چک سفید امضاء برای نقض حقوق بشر در این کشور نیست.

به گزارش رویترز، ژان ایو لودریان خطاب به نمایندگان پارلمان فرانسه گفت: صدور حکم تازه برای خانم ستوده خشم جهانی را در پی داشته است و دولت ما نیز چنین احساسی دارد.


وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرده است: به رغم خروج آمریکا از برجام ما تلاش‌های بسیار کرده‌ایم تا توافق هسته‌ای (که توسط قدرت‌های جهانی و تهران) امضا شده حفظ شود.


ژان ایو لودریان در ادامه گفت: تلاش‌های ما برای حفظ توافق در وین به معنی چک سفید امضاء برای ایران نیست که حقوق بشر را نقض کند و به همین دلیل فرانسه از همه اقدامات لازم را برای تضمین آزادی خانم ستوده انجام خواهد داد.


پیش از این نیز مقام های فرانسوی از صدور حکم تازه برای نسرین انتقاد کرده بودند.


مارلن شیاپا، نماینده فرانسه هفته گذشته در در شصت و سومین نشست «کمیسیون وضعیت زنان» در نیویورک از فعالیت های خانم ستوده تمجید کرده بود.


مارلن شیاپا در این بخش از سخنانش گفت: به ویژه مایلم از این تریبون، سلام خواهرانه و حمایت‌آمیز فرانسه را تقدیم نسرین ستوده کنم که در حال حاضر در ایران زندانی است.


نماینده جمهوری اسلامی در این نشست اظهارات مارلن شیاپ را «دخالت در امور کشورها» خوانده بود.

Share