ترکیه سومین کشور صادرکننده کالا به ایران است

استانبول/خبرگزاری آناتولی

ترکیه پس از چین و امارات متحده عربی با حجم صادراتی در حدود ۲٫۲۶۱ میلیارد دلار به ایران در سال گذشته هجری شمسی (۱۳۹۷) در رتبه سوم بیشترین میزان واردات به این کشور قرار دارد.

بنا به اعلام اتاق بازرگانی تهران، چین با ۹ میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار صادرات به ایران رتبه نخست واردات را داشته است. امارات متحده عربی با ۵٫۹۱۹ میلیارد دلار در رده دوم این جدول قرار دارد.

این ارقام نشان می دهد که جمهوری خلق چین با اختلاف زیادی توانسته بیشترین سهم از بازار ایران را در میان کشورهای دیگر دنیا به خود اختصاص دهد.

هند، آلمان و سوئیس پس از سه کشور مذکور قرار دارند. براساس این لیست در سال ۹۷ بلژیک، مالزی و اسپانیا نیز به ترتیب ۳۷۳، ۳۷۵ و ۳۸۸ میلیون دلار صادرات به ایران داشته‌اند.

گفتنی است سطح تجارت ترکیه و ایران در سال ۲۰۱۰ از مرز ۱۰ میلیارد دلار گذشت و در سال ۲۰۱۲ به اوج خود یعنی ۲۱٫۹ میلیارد دلار رسید. پس از سال ۲۰۱۲ روند کاهشی آغاز شد.

در همین سال میزان صادرات ترکیه به ایران نیز به بیشترین سطح یعنی به ۹٫۹ میلیارد دلار رسید. اما این میزان در سال ۲۰۱۷ با کاهشی جدی مواجه شده و به ۳٫۳ میلیارد دلار رسید.

این روند نزولی دررسال ۲۰۱۸ ادامه یافته و تا ۲٫۴ میلیارد دلار کاهش یافت. از سوی دیگر واردات ترکیه از ایران نیز از ۱۲٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱، به ۷٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ و سپس ۶٫۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت.

Share