نامه اعتراضی پناهجویان و پناهندگان ایرانی در ترکیه به مقر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ژنو

به گزارش وبسایت «هانا»، جمعی از پناهجویان و پناهندگان ایرانی در ترکیه با فرستادن نامه‌ای اعتراضی به مقر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ژنو، که نسخه‌ای از آن را در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند، نسبت به تعصیلی بخش بزرگی از فعالیت‌های دفتر این سازمان در ترکیه و محول شدن پرونده‌های پناهندگی‌شان به اداره مهاجرت ترکیه اعتراض کردند.

آنان در بخشی از نامه خود با اشاره به برداشتن چتر حمایتی دفتر کمیساریا در ترکیه از پناهندگان ایرانی و همچنین رسیدگی به پرونده‌هایشان از طرف اداره مهاجرت ترکیه، نسبت به آینده خود در ترکیه و وضعیت پناهندگی‌شان ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند.

در بخشی از این نامه آمده است: «متاسفانه بعد از گذشت چند ماه و روشن‌تر شدن ابعاد فاجعه بار قضایا معلوم شد که کمیساریای عالی پناهندگان تمامی حمایت‌های خود را از پناهندگان ایرانی برداشته، عملا به تمامی تعهدات خود به پناهندگان پشت کرده، و تمامی امور خود را به اداره مهاجرت کشور ترکیه واگذار کرده است. معنی این حرکت این است که کمیساریا تمامی پرونده‌های پناهندگان را تحویل اداره مهاجرت داده، و در واقع از آن تاریخ به بعد این اداره مهاجرت است که تشخیص خواهد داد چه کسی واجد شرایط دریافت پناهندگی و حفاظت بین المللی هست و چه کسی نیست.»

آنان همچنین با اشاره به این موضوع که بعد از انجام مصاحبه‌های ادارات مهاجرت با پناهجویان و پناهندگان به بسیاری از آنها ردی و ترک خاک داده شده، این اعمال را مغایر با قوانین بین‌المللی و کنوانسیون ژنو و همچنین تعهد ۶۴۵٨ حفاظت بین‌المللی کشور ترکیه می‌دانند که به آن متعهد شده بود. بنا به این نامه، در بسیاری موارد به کسانی ردی و ترک خاک داده شده که قبولی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه را دارا هستند و حتی در بین این فراد کسانی بوده‌اند که منتظر پرواز به کشور سوم هستند و تاکید کرده‌اند که این امر مغایر تمامی قوانین بین‌المللی است.

آنان با اشاره به نداشتن امنیت جانی در ایران در صورت بازگرداندن آنها به این کشور، از تمامی مجامع و فعالین حقوق بشر، مدافعان حقوق پناهندگان، سازمان‌های مدافع حقوق بشر و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که در این زمینه‌ها کار می‌کنند درخواست کرده‌اند که صدایشان باشند و فریادشان را به افکار عمومی جهان و سازمان‌های بین‌المللی برسانند و همچنین از کمیساریا درخواست کرده‌اند تا بار دیگر خود پرونده‌های پناهندگی‌شان را به دست گیرد و با تعامل با کشورهای پناهنده‌پذیر، پرونده‌های آنان را برای بازاسکان مجدد به کشورهای پناهنده‌پذیر بفرستد.

گفتنی است علاوه بر پناهجویان و پناهندگان ایرانی در ترکیه، طیف وسیعی از فعالین سیاسی و حقوق بشر و مدافعان حقوق پناهندگان از سراسر دنیا نیز با امضای این نامه، از سازمان‌های بین‌المللی و مسئولان امور پناهندگان درخواست کرده‌اند با رسیدگی به وضعیت پناهجویان و پناهندگان ایرانی در ترکیه از به وجود آمدن یک فاجعه انسانی جلوگیری کنند.

در همین رابطه یک پتیشن آنلاین برای امضا و حمایت از پناهندگان ایرانی در ترکیه طراحی شده که تا کنون بیش از ۵٠٠٠ نفر از سراسر دنیا آن را امضا کرده‌اند. علاقمندان می‌توانند با مراجعه به وبسایت مربوطه آن را امضا کنند.

Share