فیس‌بوک در حال بررسی راههای محدود کردن پخش زنده ویدئویی است

بی بی سی : دو هفته بعد از اینکه یک مهاجم مسلح در نیوزیلند، کشتار مسلمانان در مسجد را از طریق فیس‌بوک به شکل زنده پخش کرد، این شبکه اجتماعی وعده داد که راههای ایجاد محدودیت برای پخش زنده را بررسی کند.

شریل سندبرگ، مدیر اجرایی فیس‌بوک گفت که این شبکه‌ اجتماعی محبوب سرانجام درخواست‌ها را مبنی بر اینکه باید در این زمینه اقدامی انجام دهد، شنیده است.

در جریان حمله به مسجدی در شهر کرایست‌چرچ در نیوزیلند، ۵۰ نفر کشته شدند. این حمله که از سوی مقام‌های دولتی “تروریستی” توصیف شد، توسط مهاجم در فیس‌بوک پخش شد. ویدئوی نخستین که در فیس‌بوک منتشر شده بود، قبل از اینکه توسط این شبکه اجتماعی حذف شود، بیش از چهار هزار بار دیده شده بود.

بعد از حذف این ویدئو نیز کماکان بخش‌ها یا نسخه‌های کامل آن در اینترنت قابل دسترسی هستند.

همزمان نیوزیلند در حال بررسی این موضوع است که آیا قوانین مربوط به “نفرت‌پراکنی” در این کشور ناکارآمد هستند یا نه.

اندرو لیتل، وزیر دادگستری نیوزیلند گفت که قانون فعلی برای برخورد با “موارد نفرت‌انگیز و شومی که در اینترنت دیده می‌شوند” کافی نیست.

به گفته این مقام نیوزیلندی، دولت و کمیسیون حقوق بشر این کشور در حال همکاری هستند تا بتوانند این قانون را پیش از پایان سال ۲۰۱۹ میلادی تغییر دهند.

از میان کسانی که در جریان این حمله مجروح شده‌اند، ۲۱ تن هنوز در بیمارستان بستری هستند و سه نفر از این افراد، در بخش مراقبت‌های ویژه به سر می‌برند.

فیسبوک چه می‌گوید؟

خانم سندبرگ در نامه‌ای به “نیوزیلند هرالد” نوشته است: “همه ما در فیس‌بوک در کنار قربانیان، خانواده‌هایشان، جامعه مسلمانان، و همه نیوزیلندی‌ها هستیم.”

“بسیاری از ما نیز به درستی این پرسش را مطرح کردیم که چگونه یک پلتفرم آنلاین مانند فیس‌بوک برای انتشار ویدئوی هولناک مورد استفاده قرار گرفته است … ما شنیدیم که فیس‌بوک باید اقدامات بیشتری انجام دهد. و این موضوع را پذیرفتیم.”

به نوشته خانم سندبرگ، فیس‌بوک در حال بررسی این موضوع است که چگونه امکان پخش زنده را محدود کند.

به گفته او یکی از نخستین گزینه‌های در حال بررسی این است که بر اساس سابقه عملکرد افراد در شبکه‌های اجتماعی، این امکان برایشان محدود شود.

بر اساس اعلام فیس‌بوک، بیش از ۲۰۰ نفر ویدئوی حمله کرایست‌چرچ را به شکل زنده تماشا کرده‌اند و نخستین گزارش کاربران علیه این ویدئو، ۱۲ دقیقه بعد از پایان پخش زنده به دست فیس‌بوک رسیده است.

در نهایت گروههای راست‌افراطی این ویدئو را در وب‌سایت‌های خود به اشتراک گذاشته‌اند و تخمین زده می‌شود که تنها در یکی این وب‌سایتها، بیش از یک و نیم میلیون بار این ویدئو دست به دست شده است.

به زودی فیس‌بوک و اینستاگرام قوانین تازه‌ای درباره محدودیت‌های انتشار محتوا را اعمال خواهند کرد. “حمایت، تشویق و نمایندگی ملی‌گرایی سفید‌پوست‌ها و جدایی‌طلبی” از جمله مواردی است که انتشار آن از هفته آینده ممنوع می‌شود.

Share