اهدای جایزه «خداوندگار موسیقی» به محمدرضا شجریان از سوی بنیاد آقاخان

رادیو فردا : شامگاه یکشنبه و در مراسمی در لیسبون، پایتخت پرتغال، جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» توسط جشنواره موسیقی به محمدرضا شجریان، خواننده و هنرمند موسیقی سنتی ایرانی، اعطا شد.

مژگان شجریان، دختر آقای شجریان این جایزه را از طرف او دریافت کرد. خانم شجریان همچنین در این مراسم ترانه «مرغ سحر» را اجرا کرد.

این جایزه عالی‌ترین نشان افتخاری بنیاد آقاخان در حوزه موسیقی است. بنیاد آقاخان یک بنیاد غیردولتی وابسته به رهبر دینی شیعیان اسماعیلی است.

در این مراسم هنرمندانی از ۱۳ کشور از جمله تعدادی از نوازندگان ایرانی جوایزی را دریافت کردند.

عصر شنبه تلویزیون ایران مستندی تحت عنوان «از سپیده تا فریاد» درباره محمدرضا شجریان پخش کرد که اعتراض برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت.

محمدرضا شجریان در مصاحبه‌های مختلف، از رفتار حکومت ایران با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ انتقاد کرده بود.

در بحبوبه سرکوب‌های پس از انتخابات سال ۸۸، محمدرضا شجریان ترانه «زبان آتش» (تفنگت را زمین بگذار) منتشر کرد که هواداران جنبش سبز چندین کلیپ از روی آن ساختند.

این خواننده در مورد دلایل ارائه این آهنگ گفته بود: «با آتش نمی‌شود صحبت کرد. منطقی در گلوله نیست… با این آهنگ، از کسانی که تفنگ دست‌شان می‌گرفتند و رو به مردم شلیک می‌گرفتند، خواستم تفنگ‌شان را زمین بگذارند».

آقای شجریان در آبان سال ۸۸، هنگام بازگشت به ایران توسط مامورین امنیتی مستقر در فرودگاه امام خمینی تهران به مدت دو ساعت و نیم بازجویی شد.

Share